Laboratoř
Lidský vlas je odolný jako ocel, chlupy jiných savců se lámou častěji
Laboratoř
Plus
REPRÍZA | Lidský vlas je mimořádně pevný a odolný. Vědce ze dvou kalifornských univerzit, v San Diegu a v Berkeley, zajímalo, jak dopadnou při materiálových zkouškách pevnosti chlupy jiných savců. Výsledkem studie je, že čím tlustší chlup, tím spíš se zlomí.
Martina Mašková
Přepis epizody
-
Jak pevný je lidský vlas a sloní chlup, jak mozku prospívá bubnování a proč by samičky veverek neměli odcházet z domova? To jsou náměty, které probereme v dnešní host v laboratoři, debatě vědců a herců. Dobrý poslech přeje Martina Mašková.
-
Laboratoř.
-
Mé pozvání dnes přijali zoolog Pavel Stopka. Dobrý den. Jan Černý, buněčný biolog a imunolog. Dobrý den. A herečka Valérie Zawadská. Krásný den. Vítám vás. Všechny maminky a tátové mezi našimi posluchači by neměli váhat a přihlásit děti do hudební školy na bubny. Pokud děti u nás stroje vydrží, tak lépe se jim organizují oblasti mozku odpovědné za motoriku. Na to přišli vědci z Bochumi a my se tomu budeme věnovat jako prvnímu tématu naší rozhlasové laboratoře. Vědci zkoumali mozky 20 profesionálních hudebníků, kteří hráli nejméně 17 let. A co ne? Aspoň 10 hodin týdně. Překvapení nastalo, když u muzikantů prohlédli propojení obou hemisfér. Měli je spojené sice méně vlákniny než ostatní, zato pevnějšími. Čím pevnější to spojení bylo, čím lepší bubeník. Informace mezi oběma mozkovými polokoule my se zkrátka bubeníkům šíří rychleji než u kontrolní skupiny. Muzikanti mezi námi vědí, že já tady už pohlížím rovnou na Pavla stopu, protože bubeník trénuje dva různé rytmy oběma rukama, takže to je dobré.