Laboratoř

Lososy zabíjela srážková voda z měst. Zachránila je biočistička na předměstí

Laboratoř

Lososy zabíjela srážková voda z měst. Zachránila je biočistička na předměstí
Losos kisuč

Plus

Losos kisuč, běžný v Pacifiku, patří k ohroženým druhům ryb. Badatelé z univerzity v americkém státě Washington přišli na to, že když biologicky přečistí srážkovou vodu, která ve městě nabírá jedovaté látky, přispějí tím výrazně k přežití lososího potěru, ryby jen byly menší.
Martina Mašková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Mějte v pořadu vědců a herců. Budeme si klást otázky, jestli může ryba vidět kůží či vědce zaujal i pstruzi z amerických vysokohorských jezer a jak se snaží zachránit ohrožené lososi? Dobrý poslech přeje Martina Mašková.

  • Laboratoř.

  • Ne. Pozvání přijal i biologové. Zuzana Musilová, která ichtyoložka, tedy odbornice na ryby. Vítejte. Dobrý den. Jan Pačes, molekulární genetik, bio informatik. Dobrý den. A spolu s námi bude dnes debatovat Kajetán Písařovic, herec a pravidelný host našeho pořadu. Dobrý den. Běloška z Floridy lék. A to vás zjistila, že běžném rybám z Atlantiku, kteří se jmenují pyskouni, se mění barva kůže nejenom zaživa, ale i těm uhynulým. S kolegy pak ověřili, že to souvisí s proteinem, který reaguje na světlo. Jmenuje se o psy a máme ho i my ve světlo Černý buňkách sítnice oka. Pyskoun ho má nejenom v očích, ale právě i zabudovaný do kůže. Kde a jak to funguje, se táži Zuzany Musilové.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu