Laboratoř
Střevní bakterie můžou pomáhat imunitě. Vědci to prokázali při léčbě některých nádorů
Laboratoř
Plus
Určité typy střevních bakterií pomáhají imunitnímu systému zdolat nemoci. Odborníci z Calgary to prokázali u myší, při pokusné imunologické léčbě některých nádorů. Pomáhající bakterie měly společné to, že vyráběly malou molekulu inosin.
Martina Mašková
Přepis epizody
-
Jak to vypadá s bakteriemi v mateřském mléku, jak spolu souvisí špatný spánek, vysoký tlak a mikrobiom? A díky čemu pomáhají i střevní bakterie imunitě? To jsou náměty, které jsem zvolila do dnešní rozhlasové laboratoře. Příjemný poslech přeje Martina Mašková.
-
Laboratoř.
-
Mé pozvání do rozhlasové laboratoře dnes přijali prof. Helena Tlaskalová Hogenová, odbornice na mikrobiom. Tu oči mikrobiom. Vítám vás. Dobrý den. Dobrý den. Také molekulární biolog Petr Ryšávka. Dobrý den i vám. Dobrý den. A kolega a herec Petr Vacek. Vítej. Krásný den v mléku matek předčasně narozených dětí, o kterém budeme mluvit v prvním tématu naší diskuse, se vyskytuje na typické složení bakterií. Vědci z Toronta bádali zejména o tom, co všechno může ovlivňovat to složení bakterií mateřském mléce. A mimo jiné zjistili, že to výrazně můžou ovlivnit antibiotika. Jejich efekt některých případech přetrval i několik týdnů. Tak tady, paní profesorko, jako možná překvapí, že vůbec v mléku mateřském jsou nějaké bakterie. Jak jste reagoval, když jste se dozvěděla takovou informaci?