Laboratoř

V oceánech žijí tisíce RNA virů, o kterých jsme nevěděli. Ovlivňují i světové klima

Laboratoř

V oceánech žijí tisíce RNA virů, o kterých jsme nevěděli. Ovlivňují i světové klima
moře, ostrov Ouessant u Bretaně

Plus

V různých částech světa vědci objevili 5500 nových druhů RNA virů. Zařadili je do pěti nových kmenů. Studie o nich vyšla v populárně-naučném časopise Science. Na počátku objevu nových virů byla plachetnice s názvem Tara. Ta několik let objížděla svět a sbírala vzorky vody, v níž pak výzkumníci hledali nové organismy. Od expedice uplynulo už deset let, nedávno ale vědce napadlo cenné vzorky z ní znovu prohlédnout. 
Martina Mašková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Co je důležité vědět o virech heren a v oceánech? Proč u sebe o enzymu nedrží póly a jak střevní bakterie ovlivňují to, na co máme chuť? To jsou tři náměty, kterým věnujeme dnešní debatu vědců a herců. U mikrofonu je Martina Mašková.

  • Laboratoř.

  • Pozvání do dnešní rozhlasové laboratoře přijaly biochemik Jan Konvalinka. Dobrý den. Jan Pačes, molekulární genetik a bio informatik. Dobrý den. A Lumír Olšovský, herec a režisér. Dobrý den. Vítám vás všechny. Ve světových oceánech se našlo 5500 nových druhů r. N. A virů. Pět nových kmenů, z toho jeden konkrétní kmen zvaný ta ricotta je přítomen všude na světě. Autoři studie říkají má zřejmě důležitou ekologickou misi. Překvapilo to i Jana Konvalinku.

Více z pořadu

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu