Laboratoř
Viry se šíří v aerosolu podobně jako smog, potvrzují odborníci. Chválí obyčejné větrání
Laboratoř
Plus
Současný koronavirus se šíří formou aerosolu. V jaké míře, to se zatím přesně neví. Tým vědců z univerzity v Coloradu zkoumal, jak to funguje. Uvažoval o něm jako o každém jiném aerosolu, tedy částicích různé velikosti, které přežívají určitou dobu v ovzduší a dokážou putovat i na delší vzdálenosti.
Martina Mašková
Přepis epizody
-
Jak zdatný jsou viry, pokud se šíří jako aerosol pro čisté ovzduší, zvláště důležité pro děti. A jak můžou mořské bakterie žít z přirozené radiace? To jsou náměty naší dnešní diskuse vědců a umělců. Dobrý poslech přeje Martina Mašková.
-
Laboratoř.
-
Mé pozvání do laboratoře přijaly dnes prof. Petr Slavíček, chemik. Dobrý den. Miroslav Šuta, který je lékař a odborník na vztah mezi zdravím a životním prostředím. Dobrý den. Dobrý den. A Jan Burian, spisovatel, hudebník, cestovatel. Snad to bude ještě platí. Budeme doufat. Vítám vás. Dobrý den. Dobrý den. Budeme probírat hned na úvod téma, které se váže k té současné aktuální situaci. Vědecká skupina z Colorada se zabývala šířením koronaviru v podobě aerosolu. Takto malé částice totiž dokážou putovat na větší vzdálenost a přežívají déle. Badatelé zajímaly částice o velikosti od jednoho mikronu až po 100 mikronů, které šíříme například při kýchání uvnitř budovách. Ani téměř dvoumetrový odstup nezabránil šíření viru v podobě aerosolu. Jeden mikron, tuším, pane profesore, miliontina m.