Laboratoř

Zpátky na stromy? Právě tam se předchůdci člověka naučili chodit po dvou

Laboratoř

Zpátky na stromy? Právě tam se předchůdci člověka naučili chodit po dvou
Šimpanz

Plus

Bipední chůze v evoluci člověka zřejmě nevznikla při chůzi na zemi, ale v situacích, kdy se naši dávní předkové věšeli na stromy a potřebovali někam přelézt po větvích. Vědci to doložili pozorováním šimpanzů, našich nejbližších příbuzných.
Martina Mašková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Vítejte v pořadu vědců a herců v posledním tomto roce. A právě silvestrovský den nás podnítil k tomu, že témata budou trochu netradiční. Budeme mluvit o tom, jak se primáti škrábou v nose, co si pamatuje karas zlatý? A také se zmíníme o tom, kde jsme se naučili chodit po dvou. Příjemný poslech přeje Martina Mašková.

  • Laboratoř.

  • Ne, pozvání přijali dva zoologové, Zuzana Musilová dobrý den a Stanislav Lhota. Dobrý den. A naším spolu debatérem z umělecké obce dnes bude kolega Richard Trsťan. Dobrý den. Vítám vás všechny. Noční nebo z Madagaskaru bude tématem dnešní laboratoře. A je a je v Česku k Sokol ocasatý by nejspíš neobstál u učitelů etikety. Zvířátko velké asi jako domácí kočka si totiž prst tak ráno jsem až do krku a ten prst měří asi osm cm. Vědci zkoumali podobný jev u různých primátu a zjistili, že to není zas tak výjimečná záležitost. Malba kapucínská k tomuto účelu dokonce používá párátko. Viděl jste někdy? Ptám se Stanislava Lhoty. A je a je takové situaci?

Více z pořadu

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu