Leonardo Plus
Nahradí umělá inteligence učitele? Pokud je extrémně špatný, tak určitě, připouští pedagog. Děti ale potřebují sociální kontakt
Leonardo Plus
Plus
Asistent založený na umělé inteligenci (AI), který bude pomáhat s učením takovým tempem, jakým to žák potřebuje. I tak by mohlo v budoucnu vypadat personalizované vzdělání, kde moderní technologie doplní běžnou výuku. Budou ale děti v budoucnu vůbec ještě chodit do školy? „Potřebujeme mít sociální kontakt, abychom zdravě vyrůstali. Umělá inteligence nás nepohladí,“ vysvětluje Kamil Kopecký z Pedagogické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.
David Slížek
Přepis epizody
-
16 % českých učitelů na základních školách využívá přímo ve vyučování technologie tzv. umělé inteligence. Zjistil to výzkum Univerzity Palackého v Olomouci. Skoro třetina respondentů pak uvedla, že i já ji využívají při přípravě výuky, při překladech textů anebo při chystání testů. Jak mohou nástroje založené na velkých jazykových modelech, jako je třeba že GPT bard, Pink a další. Změnit podobu školství nahradí AI učitele a nese s sebou používání umělé inteligence ve třídách i nějaká rizika? O tom budeme mluvit v následující hodině. Od mikrofonu vám příjemný poslech přeje David Slížek.
-
Leonardo plus.
-
Mým hostem je Kamil Kopecký, vysokoškolský učitel z pedagogické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci a vedoucí projektu EU bezpečí, který se specializuje na používání digitálních technologií ve školství. A je to také člověk, který za zmíněným výzkumem mezi českými učiteli stojí. Dobrý den. Dobrý den. Když říkáme umělá inteligence nebo tou anglickou zkratkou AI, o čem vlastně konkrétně mluvíme, jak chytré chatbot i fungují a co jsou to ty velké jazykové modely?
Více z pořadu
Ostatní také poslouchají
-
Říct ve správný okamžik správnou věc? Je v pořádku to udělat až později, radí terapeut Vojtko
Leonardo Plus
-
Umělá inteligence dřív klidně poradila, jak vykrást auto. Už to neudělá, protože ji lidé umravňují
Dopolední host
-
Standardizované testy ve školství vedou ke katastrofě, tvrdí americký neuropsycholog
Magazín Leonardo
-
Vědci vyzývají politiky k regulaci AI. „Naděje na úspěch je velice malá,“ myslí si Koubský
Online Plus
-
Co všechno dokážeme naučit roboty
Studio Leonardo
-
Umělá inteligence obstojí jako autor povídek nebo novinář. S jazykem pracuje jako rodilý mluvčí
Seriál Radiožurnálu
-
„Nepodřizujeme se potřebám našich technologií příliš?“ ptá se antropoložka Lucy Suchman
Otevřené hlavy
-
Představte si Einsteina, který může běžet za dolar na den, líčí úspornost práce AI vědec Fort
Osobnost Plus
-
Umělá inteligence bude rozumět emocím, lidskou podobu bychom měli tabuizovat, zamýšlí se kybernetik
Host Lucie Výborné