Návraty do minulosti

Ražba denáru skončila mincovní reformou Václava II. Nahradil ho pražský groš

Návraty do minulosti

Ražba denáru skončila mincovní reformou Václava II. Nahradil ho pražský groš
Václavův groš v knize Královský dvůr Václava II.

Rádio vašeho kraje

Razit mince bylo v minulosti výhradním právem panovníka. Mince se pokládala za panovníkův majetek a pramen jeho příjmů. První české mince, denáry, se datují do 9. století, kdy vládl král Boleslav I.
Marek Mojžíšek

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Návraty do minulosti, významné události, osobnosti a vynálezy naší historie.

  • Ražené mince. Razit mince bylo v minulosti výhradním právem panovníka. Mince se pokládala za panovníkův majetek a pramen jeho příjmů. První české mince denáry se datují do devátého století, kdy vládl král Boleslav. První ražba denáru skončila až roku 1300 mincovní reformou Václava druhého. Tehdy mezi lidem už jen málo oblíbený denár nahradil pražský groš.

  • Groše se razily ze stříbra. Byly poměrně těžké a velké a souvisely s rozvojem těžby v Kutné Hoře. Název pochází z latinského slova krosu s, znamenající těžký ryzost kovu, ale v průběhu věků kolísala postupně čeští panovníci nechávali razit své vlastní groše, které měly v podstatě stále stejný obraz obou stran mince. Lícní strana měla vždy okolo české koruny opis panovníka a nápis v latině z boží milosti král. Rub nesl obraz českého lva a latinský název groše pražské. Později se objevily dukáty zlaté mince, které se používaly souběžně s Grossem. V 16. století se razili stříbrné tolary a korunu, kterou používáme dodnes, zavedlo Rakousko Uhersko v roce 1892.

Více z pořadu

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu