Návraty do minulosti
Statečná Františka Plamínková se zasadila o zrušení celibátu učitelek. Snahy o zrovnoprávnění žen ji přivedly do politiky
Návraty do minulosti
Rádio vašeho kraje
Jedna z prvních československých političek se narodila v roce 1875 v Praze. Po studiích se vydala na profesní dráhu učitelky, což jí ovšem znemožňovalo mít rodinu. Pro učitelky totiž v Rakousku-Uhersku platil celibát.
Jan Herget
Přepis epizody
-
Návraty do minulosti, významné události, osobnosti a vynálezy naší historie.
-
Františka Plamínková, jedna z prvních československých političek, se narodila v roce 1875 v Praze. Po studiích se vydala na profesní dráhu učitelky, což jí ovšem znemožňovalo mít rodinu. Pro učitelky totiž v Rakousku-Uhersku platil celibát. Po vzniku Československa se Františka Plamínková zasadila o jeho zrušení a měla také podíl na zakotvení všeobecného volebního práva v ústavě. Snahy o zrovnoprávnění žen ji přivedly do politiky a v letech 1925 až 939 byla senátorkou Národního shromáždění.
-
Založila ženskou národní radu a iniciovala vznik ženského klubu českého či ženských domovů. Nezalekla se ani největšího strašáka první republiky. V září 938 napsala otevřený dopis Adolfu Hitlerovi, ve kterém se zastala tehdejšího prezidenta Beneše. Hned v první den druhé světové války, prvního září 939, byla nakrátko zatčen a podruhé ji nacisté uvěznili během heydrichiády a poslali do Malé pevnosti v Terezíně, kde byla její spoluvězeňkyní například Milada Horáková. Na rozdíl od ní však mstě okupantů neunikla. Život Františky Plamínkové skončil 30. června 1942 na hromadném popravišti v Praze-Kobylisích.