Návraty do minulosti

Za zrodem znojemských okurek stojí opat Šebestián. Postupně si je zamiloval celý svět

Návraty do minulosti

Za zrodem znojemských okurek stojí opat Šebestián. Postupně si je zamiloval celý svět
kyselé okurky

Rádio vašeho kraje

Nebýt opata Šebestiána Freytaga z Čepiroh, možná by žádná znojemská okurka nikdy nebyla. Díky němu jí můžeme vystavit rodný list. Rok narození: 1572, místo: klášter ve Znojmě-Louce.
Jitka Škápíková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Návraty do minulosti, významné události, osobnosti a vynálezy naší historie.

  • Znojemské okurky. Nebýt Opata, Šebestiána, Frajták a z Čepiroh, možná by žádná znojemská okurka nikdy nebyla. Díky němu jí můžeme vystavit rodný list. Rok narození 1572, místo klášter ve Znojmě louce. Tehdy zmíněný opat tamního premonstrátského kláštera dovezl ze statků v Uhrách semena planě rostoucí okurky. Těžko říct, jestli chtěl obohatit klášterní jídelníček, anebo podlehl dobové víře, že okurky mají nevídanou léčivou moc a jsou účinným lékem proti moru. Okurkám se v mnišské zahrádce skvěle dařilo. Znojemsko má totiž pro pěstování okurek ideální půdní a klimatické podmínky, a tak se brzy začali pěstovat i mimo klášterní zdí. Dlouho byli jídlem chudých a potravou dobytka. Vznešeným jazýčkům nechutnaly, protože byly hořké. To se lidé snažili přerazit kořením, hlavně koprem. S rozvojem pěstování okurek rostla také potřeba prodloužit jejich trvanlivost, a tak se začali nakládat do soli a octa a nejprve v putnách, později ve skleněných lahvích rozvážet po okolních trzích. Počátkem minulého století se do znojemských okurek zamiloval celý svět. Vozily se i do Austrálie, Ameriky nebo Indie.

  • Návraty do minulosti s Vojtou Kotkem.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu