Názory a argumenty

Karel Hvížďala: O ruské sebelži a otázce viny

Názory a argumenty

Karel Hvížďala: O ruské sebelži a otázce viny
Kristyna (vlevo) dorazila na protestní akci s přáteli. Jak říká, chce, ať je opět Rusko svobodnou zemí

Plus

Nejhorší a zřejmě i nejnebezpečnější ze všech lží je sebelež, která zabraňuje člověku či společenství zahlédnout své slabiny i přednosti, což vede k neschopnosti se orientovat ve světě a ke ztrátě svobody.
Karel Hvížďala

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Nejhorší a zřejmě i nejnebezpečnější ze všech lží je sebe lež, která zabraňuje člověku či společenství zahlédnout své slabiny i přednosti, což vede k neschopnosti se orientovat ve světě a ke ztrátě svobody. Jedinec či stát, který neví, čím jej, který si lže, aby se ubezpečil o tom, že má pravdu, se potřebuje zabydlet ve své lži, a proto si musí nutně poopravit i obraz světa, který ho obklopuje. Stane se otrokem své lži. Vůči světu je hluchý a němý. Je odsouzen k zániku, i když ten konec může být pozvolný, a proto má v případě státu hluboké, mnoho generační následky. Filozof či vzdělaný disident musí v takové situaci prokázat svou integritu ve své odpovědnosti společenské a politické. Pokud tak nečiní, stává se spoluviníkem. V současnosti. Takové selhání můžeme nejsnáze ilustrovat na Rusku.

  • Odkud i od opozice zaznívá falešná věta speciální operace proti Ukrajině je Putinova válka. Tímto problémem se těsně po prohrané Hitlerově válce proti celému světu zabýval německý filozof Karl jas prsu knize. Otázka vy ne, cituji každý z nás má vinu, pokud zůstal nečinný. Pasivita ví, že je morálně vinna každým selháním, které zanedbá povinnost chopit jakékoliv možné aktivity k ochraně ohrožených, k ulehčení bezpráví, k odpírání dolů. Dále jak připomíná, že všichni účastníci tehdy rasového šílenství se musí i morálně obrodit. Němčině. Jak pracovat? Kniha se jmenuje když už v ráně, přičemž slovo když holt neznamená jen vinu, ale také dluh a člověku připomíná, že za každou hodinu bude muset dotyční nebo stát jednou něco zaplatit a zlo odčinit. V případě zla, které páchá stát na sousedních zemí, jako to učinilo za druhé světové války Německo či jak to činí již léta Rusko v Čečensku, Gruzii, Moldavsku či na Ukrajině i jinde. Viníky jsou vždy všichni občané, a to i ti, kteří přímo nevraždí, jako spíše cituji metafyzická vina je nedostatek absolutní solidaritu s člověkem jako člověk je tato solidarita je porušena. Přihlížím lidi, jak dochází k bezpráví a zločinu. Pokud všechny národy žijící v Rusku i proto, že desetitisíce či statisíce mrtvých a zmrzačených Ukrajinců a Rusů budou stále odpovědnost za všechny zločiny delegovat na Putina. Vyřazují se sami z naší civilizace, a pokud my bychom k tomu nečinně přihlíželi, jsme rovněž spoluviníky šťastný. Lidé mají fantazii a schopnost myslet v tomto světě proti němu a hledat nové možnosti. Podle toho je poznáme.

Ostatní také poslouchají

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu