Názory a argumenty

Luboš Palata: Maďarský premiér je v Bruselu zticha. O to víc bouří v Budapešti

Názory a argumenty

Luboš Palata: Maďarský premiér je v Bruselu zticha. O to víc bouří v Budapešti
Maďarský premiér Viktor Orbán

Plus

Možná si vzpomenete, jak český premiér odlétal na summity Evropské unie o něco dříve. Proto, aby se mohl před jednáním evropské sedmadvacítky sejít s předsedy vlády zemí Visegrádské čtyřky. Nedávno byl sice premiér Petr Fiala v Bruselu dokonce o den dříve kvůli účasti na evropském sociálním summitu, ale žádné jednání Visegrádské čtyřky se nekonalo.
Luboš Palata

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Možná si vzpomenete, jak český premiér odlétal na summity EU o něco dříve pro to, aby se mohl před jednáním evropské sedmadvacítky sejít s předsedy vlád zemí Visegrádské čtyřky. Minulý týden byl sice premiér Petr Fiala v Bruselu dokonce o den dříve kvůli účasti na evropském sociálním summitu, ale žádné jednání Visegrádské čtyřky se nekonalo. Hlavním důvodem i hlavním problémem Visegrádu zůstává Maďarsko a jeho premiér Viktor Orbán. Budapešť občas vyšle i vstřícné signály, jako tomu bylo v případě maďarské prezidentky na nedávném jednání prezidentů V4 v Bratislavě. Shodneme se na tom zásadním? Odsuzujeme útok na svrchovaný stát, odsuzujeme anexi a odsuzujeme útoky na civilní obyvatelstvo, prohlásil a Maďarska prezidentka Katalin Nováková. Maďarsko také neblokuje sankce EU proti Rusku. Bytě občas svými podmínkami zkomplikuje. Jenže pak je tu takříkajíc domácí fronta, na níž se premiér Viktor Orbán vždy choval mnohem méně evropsky, než jak vystupoval v Bruselu. Zatímco při jednáních EU nakonec pro sankce Maďarsko hlasuje, Maďarsku nechal Orbán o této otázce uspořádat de facto referendum, které se for bánovském podání jmenuje národní konzultace mezi otázkami, které v referendu už jsou, se nachází nesmyslné, jako je ta, kde se maďarský premiér ptá, zda Maďaři souhlasí se sankcemi na dovoz plynu. Jenže takové sankce EU nikdy ani nenavrhla. A pak jsou tam otázky, které jsou tak návodné a zavádějící, že je jasné, jak na ně člověk asi odpoví. Jako je otázka souhlasíte se sankcemi, které způsobují růst cen potravin? Národní konzultaci pak propaguje i podobně zavádějící plakát, na kterém je zobrazena bomba a přidán text Brusel nás trestá sankcemi. Jenže to jsou úplně jiné sankce. EU totiž nevyplatila Maďarsku kvůli porušování demokracie miliardy euro z plánu obnovy. A teď navrhuje zmrazit Budapešti i další miliardy euro z evropských fondů. Během oslav vypuknutí maďarské revoluce 956 pak Viktor Orbán přerovnal Brusel k jednotkám sovětské armády, které povstání krvavě potlačily. Zostřující se Orbánova rétorika doma v Maďarsku se snaží přehlušit stále více problémů, které má maďarská ekonomika. Chaotická opatření budapešťské vlády podobně jako v případě boje proti COVIDu přináší víc škody než užitku. Maďarský forint klesá nejrychleji ze středoevropských měn. Maďarsko má i nejvyšší inflaci. Ani dohody uzavřené o dodávkách plynu přímo s Kremlem nepomáhají, a Orbán proto přitvrzuje. Obávám se, že s takovým Maďarskem, které dnes Budapešti vidíme a slyšíme, se ještě dlouho nebude mít smysl před summity EU radit. Prostě proto, že nepůjde o čem.

Ostatní také poslouchají

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu