Názory a argumenty

Ondřej Konrád: Rada ČNB stále neúhybná

Názory a argumenty

Ondřej Konrád: Rada ČNB stále neúhybná
Guvernér ČNB Aleš Michl

Plus

Když na jaře 2022 ustanovil Miloš Zeman šéfem centrální banky Aleše Michla, obecně se předpokládalo, že dojde ke změně trendu. Tedy k Zemanem vzývanému odmítnutí dosavadního zvyšování úrokových sazeb, krotících inflaci povstalou z řady příčin, počínaje důsledky ukrajinské války.
Ondřej Konrád

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Když na jaře 2022 ustanovil Miloš Zeman šéfem centrální banky Aleše Michla, obecně se předpokládalo, že dojde ke změně trendu, tedy k Zemanem vzývanému odmítnutí dosavadního zvyšování úrokových sazeb krotící inflaci povstalo z řady příčin. Důsledky ukrajinské vlajky počínaje, což naopak úspěšně prosazoval končící předseda bankovní rady a někdejší Zemanův spojenec Jiří Rusnok. Od prezidenta v mnohém ohledu dost rozjetého, se ovšem už delší dobu postupně odtahoval a nesouhlasili s ním právě v otázkách úvěrové politiky. Zatímco Michl dával předem najevo ochotu Zemanovu vizi zhmotnit a za jeho šéfování se záhy skutečně další zvyšování sazeb stoplo, i když nedošlo k původně slibované otoč se na tu fakt nebyla pravá chvíle. Ale sedmi procentní sazbu drží bankovní rada už od loňského června, kdy ji naposledy řídil Rusnok. Ačkoli podle mnohých expertních hlasů měla jít na jednání počátkem měsíce minimálně o bod nebo třeba ještě kousek výš, aby později mohlo konečně nastat postupné snižování přinášející podnikům levnější úroky, jež si nejbohatší firmy není levněji opatřují v eurech u zahraničních bank nebo od jejich tuzemských dcer, což bývá permanentní diskusi na téma našeho přistoupení k jednotné evropské měně často připomínáno. Však se také už živel termín euro ji zase ekonomiky, že rada před více než rokem a pak v dalších kvartálech nepokračovala. Jestřábí Rusnak hořkou linií stoupajících sazeb. Za bující inflace má guvernér od svých kritiků na pomyslném talíři co chvíli. Někteří se dokonce netají názorem, že nebýt Michl a nemuseli jsme na tom být dnes tak nevalně a že je to cosi jako Zemanova pomsta zpoza temné důchodcovy jeskyně, což ponechme bez komentáře i spekulace i proto, že mimo šéfa sedí v bankovní radě šest členů s nějakým renomé a jistými zkušenostmi a nejsou k dispozici žádné indicie k podezření, že by většinu naposledy pět ku dvěma Michl nějakým mez mystickým způsobem ovládal. Rada pod jeho vedením, pak ještě lehce obměněná spíš nejprve vsadila na Michalovu holubí cestu a on dovede být sugestivní, z nichž se pak prestižně špatně couvalo a zdálo se lepší dál trvat na svém, i když námitky houstly. A hlavně co se stalo? Stalo se. Je třeba jít dál a předpokládat, že během příštího roku proč ne inflace klesat ke standardním hodnotám. A díky vývoji především v Německu se česká ekonomika počne má tvořit tak trochu navzdory centrální bance, i když si leckdo nikoli neprávem myslí, že ta by měla být hospodářství neustále po ruce a ku prospěchu.

Více z pořadu

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu