Pro a proti
Z dob komunismu jsme podědili školství, které produkuje konkrétní zaměstnance, kritizuje radní Vácha
Pro a proti
Plus
Střední školy nejsou kapacitně připravené na silný ročník tzv. Husákových vnoučat, který letos míří k přijímacím zkouškám. Mohl stát nedostatku míst na středních školách předejít? Radní Středočeského kraje Milan Vácha (STAN) i ředitel EDUin Miroslav Hřebecký se v Pro a proti shodují, že je třeba radikálních systémových změn ve vzdělávací politice.
Karolína Koubová
Přepis epizody
-
Dobré dopoledne. Prvního března byl poslední termín pro deváťáky k podání přihlášek na střední školu. Tato možnost se tedy tímto datem uzavřela. Co se naopak tím víc otevřelo, je téma, že nebude dost míst na gymnáziích pro tzv. husákova vnoučata. Jak upozorňuje například ČTK, proč se české školství nepřipravovalo na předvídatelný vývoj silných populačních ročníků, které se s nedostatkem míst potýkali už v mateřských a základních školách, hodilo ministerstvo školství a kraje část letošních deváťáků přes palubu? Nebo je kapacita středních škol dostačující a studenti a jejich rodiče jen vybírají špatné obory?
-
A proti Karolíny Koubové.
-
Já už jsem radost, že ve studiu tady můžu přivítat své dva hosty, radního Středočeského kraje pro oblast vzdělávání a sportu Milana Váchy z hnutí STAN. Dobrý den. Dobré ráno. A mým druhým hostem je programový ředitel informačního centra o vzdělávání EDUin Miroslav Hřebecký. I vás vítám ve studiu. Dobrý den. Dobré dopoledne. Poprosím na úvod, jak je zvykem v tomto pořadu, jen o stručnou odpověď, jak těm detailům se dostaneme. Mohou za nedostatek kapacit gymnázií jejich zřizovatelé? Tedy kraje měly na demografický vývoj reagovat dřív. Pane Vácho?