Seriál Radiožurnálu

Pořádně zamotaná historie jablka a žezla. Došlo k jejich záměně? (3/5)

Seriál Radiožurnálu

Pořádně zamotaná historie jablka a žezla. Došlo k jejich záměně? (3/5)
Korunovační klenoty

Radiožurnál

Habskurský panovník Ferdinand I. si v roce 1533 nechal vytvořit své soukromé jablko a žezlo. V roce 1627 se Habsburkové stali českými králi a příběh se začal zamotávat. „Záměna nastala v 17. století.  Do té doby byli všichni korunováni svatováclavskou korunou a gotickým žezlem," vysvětluje ředitel odboru památkové péče Kanceláře prezidenta republiky Petr Kroupa. Kde jsou české jablko a žezlo? Poslechněte si celý rozhovor.
Lucie Korcová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • A teď jedno vpravdě detektivní pátrání. Stále mluvíme o českém svatovítském pokladu koruně, žezlu a jablku. Každý je bude moct vidět už v úterý v katedrále svatého Víta na Pražském hradě. Jenže ono to žezlo a jablko zas tak české nejsou. Příběh, do kterého jsou zapleteni Habsburků v A1. Záměna, to je další díl našeho týdenního seriálu.

  • Já totiž nízko. Ano, toto je takový proces. A ta skříň a samoty.

  • A toto žezlo a jablko, které patrně pochází z toho 14. století a které jsou uloženy Vídni. Teď tedy ty nechá zajímavá zamotaná historie. Ta záměna nastala v 17. století. Toto počátku 17. století byli všichni korunováni to svatováclavskou korunou.

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu