Zaostřeno
200 zemí se musí domluvit na záchraně planety
Zaostřeno
Plus
V Dubaji začala 28. klimatická konference OSN. Jak to bude s penězi pro chudé, zranitelné země, kde změna klimatu už ničí majetek a vyhání lidi z domovů. A může se skoro 200 zemí vůbec společně na něčem ohledně ochrany klimatu dohodnout, když některé z nich spolu válčí a situace ve světě je velmi napjatá? Víc se dozvíte v pořadu Zaostřeno Jana Kaliby.
Jan Kaliba
Přepis epizody
-
Pluku nejteplejšího roku měřené historii a podle vědeckých studií i v dějinách lidské civilizace začala v Dubaji 28. klimatická konference OSN. Znovu po roce. A tady nastává globální souboj o několik slovíček, která mohou změnit svět. Které z účastnických zemí chtějí prosadit do společného prohlášení cíl ukončit využívání všech fosilních paliv a kdo to bude naopak blokovat? Jak to bude s penězi pro chudé zranitelné země, kde změna klimatu už ničí majetek a vyhání lidi z domovů? A může se skoro 200 zemí vůbec společně na něčem ohledně ochrany klimatu dohodnout, když některé z nich spolu válčí a situace ve světě je velmi napjatá. Na tyto i další otázky odpoví dnešní vydání pořadu Zaostřeno. K jeho poslechu vás zve Jan Kaliba.
-
Zaostřeno.
-
Je poměrně problém i v místě konání k. Spojené arabské emiráty jsou jeden z největších producentů právě ropy a plynu, fosilních paliv. A té konferenci bude předsedat člověk, který je vlastně ředitel státní ropné korporace a dno, která celosvětově má obrovské těžební projekty a ten člověk je v obřím s střetu zájmů, myslí si Jitka Martínková z organizace klimatická koalice. BBC přišla se zjištěním, že podle uniklých dokumentů se pořadatelé chystají využít konferenci k domlouvání ropných a plynových kontraktů. Organizátoři to označují za nepřesné a tvrdí, že stojí o smysluplný posun v ochraně klimatu. Odkazují třeba na rychlý rozvoj obnovitelných zdrojů například státní společností nazdar. Také. Té šéfuje zmíněný sultán Ahmed Ali Jaber.