Zaostřeno
Američané na Floridě změny klimatu pochopí, ale teprve až budou mít mokré zadnice, říká geolog přímořských oblastí
Zaostřeno
Plus
Profesor Floridské mezinárodní univerzity v Miami a geolog přímořských oblastí Henry Briceno se už léta věnuje výzkumu stoupání hladiny oceánů. Tvrdí, že když přijde dvakrát ročně na Floridu takzvaný královský příliv, jsou města jako Miami nebo Miami Beach zaplavovaná. Královský příliv je jev, kdy se i za klidného, slunečného počasí ocitnou ulice města pod vodou. Ta totiž nepřichází shora jako při hurikánu, ale zespod. A se stoupající hladinou oceánu je to stále horší.
Jan Kaliba
Přepis epizody
-
Když se americkou Floridou nedávno prohnal hurikán, i jen jedna z nejničivějších bouří americké historie, o jednom místě se mluvilo skoro jako o zázraku Babcocka, jenž si tamní Američané nedávno založili jako město budoucnosti a při hurikánu jen se proslavilo tím, že na rozdíl od okolí tam ne vypadla elektřina, do domů nezateklo a lidé se nemuseli evakuovat. Nebyla to náhoda. Právě celková odolnost ve stále rozkolísanější klimatu a přátelské soužití s přírodou je základním cílem při budování tohoto města, které je jako první ve Spojených státech poháněné výhradně solární elektřinou. V dnešním vydání pořadu Zaostřeno se nejprve vydáme právě za tímto urbanistickým projektem a potom budeme s prof. geologie z floridské mezinárodní univerzity mluvit o tom, co čeká v příštích desetiletích tuto část světa kvůli změně klimatu a zvedání hladiny oceánů. A jak to myslí, když říká, že jižní Florida je odsouzená k záhubě, ale lidi to ještě nepochopili a politiky to nezajímá. Poslechu vás zve Jan Kaliba. Zaostřeno.
-
Zda nebude dbát o jeden zastřelený, ale i s Janem. Když Sahulová mě usadila na místo s spolujezdce svého elektrického golfového vozíku. A teď spolu projíždíme městem, které postupně roste asi dvě hodiny jízdy jižně od Tampy na jihozápadě Floridy na velkém pozemku bývalého ranče odtud také název.
-
Jenž má moc.