Zaostřeno
Jaké důchody mají komunističtí funkcionáři? „Odpověď mě šokovala,“ říká poslanec Žáček (ODS)
Zaostřeno
Plus
Česko se stále potýká s tíživým dědictvím totality. I když byl už začátkem 90. let komunistický režim odsouzen jako zločinný, tisíce bývalých vysokých funkcionářů a důstojníků StB dodnes pobírají relativně vysoké důchody a výsluhy. Mnoho z bývalých disidentů má renty naopak minimální – protože byli ve vězení nebo v emigraci.
Vít Pohanka
Přepis epizody
-
ČR si ještě pořád potýká s tíživým dědictvím totality. I když byl už začátkem 90. let komunistický režim odsouzený jako zločinný, 1000 bývalých vysokých funkcionářů a důstojníků StB berou relativně vysoké důchody a výsluhy. Bývalí disidenti přitom často mají důchody minimální, protože strávili léta ve vězení nebo žili v emigraci. Poslanec za ODS Pavel Žáček kvůli tomu loni interpeloval mimo jiné Ministerstvo práce a sociálních věcí. V odpovědi se dozvěděl, že se nedá dohledat, kolik a kteří bývalí vysocí komunističtí funkcionáři na důchodech dostávají. To mě naprosto šokovalo, protože já jsem si myslel, že tady se každá koruna obrací. V každém případě vždycky víme, podle jakého zákona, podle čeho ten člověk dostává.
-
Na Slovensku přitom nedávno přijali zákon, který se snaží takovou křivdu napravit. Michal Miklovič z Ústavu paměti národa v Bratislavě vysvětluje, jak to funguje.
-
Máme právo oslovit úřadu sociálního zabezpečení, jak to jde. Nám v ústech mu vezmou a potvrdila, že daná osoba žije. A když jsme například mě připravovali podklady k osobám, kterou jste proslulý, a to když se tento zákon nebo podkopat toho zákona, nebude v té.