Laboratoř
S doplňky vitamínu D to není třeba přehánět, radí vědci
Laboratoř
Plus
Vitamín D prospívá kostem, svalům a zubům. Bývá proto doporučován zvláště starším lidem. Badatelé z britského Newcastlu chtěli ověřit, zda se při vyšších dávkách jeho efekt násobí. Zjistili, že vyšší dávky lepší zdravotní účinek neměly. (repríza)
Přepis epizody
-
Proč není nutné to po sedmdesátce přehánět s vitaminem d? Může náš pohled na evoluci člověka změnit zjištění, že mitochondriální DNA se najdou i otcovské geny nejenom matčiny. A proč vědce tolik zajímá jihoamerický, úplně ptačí? O tom budeme mluvit v dnešní laboratoři. Dobrý poslech přeje Martina Mašková.
-
Laboratoř.
-
My my hosty dnes jsou molekulární genetik a bio informatik Jan Pačes. Dobrý den. Lékař Miroslav Šuta. Dobrý den. A herec a také moderátorský kolega Petr Vacek. Dobrý den. Co to je vědět, jak je teď v očích vědců nejkontroverznější vitamin. Seniorům se často doporučuje, aby užívali vitamin d jako potravinový doplněk a tím podpořili své kosti, svaly nebo zuby. Badatelé z britského Newcastlu vitamin d podávali jednou měsíčně pacientům nad 70 let věku a po roce zkoumali, jak se jim to projevilo v kostech. Zjistili, že zvyšování dávky vitaminu kosti moc neposílilo. Jiná nedávná studie zpochybňuje možnost, že vitamin d snižuje riziko nádoru nebo kardiovaskulárních nemocí. Lékař dostane slovo na úvod Miroslav Šuta.