Laboratoř

S doplňky vitamínu D to není třeba přehánět, radí vědci

Laboratoř

S doplňky vitamínu D to není třeba přehánět, radí vědci
Léky, vitamíny (ilustrační foto)

Plus

Vitamín D prospívá kostem, svalům a zubům. Bývá proto doporučován zvláště starším lidem. Badatelé z britského Newcastlu chtěli ověřit, zda se při vyšších dávkách jeho efekt násobí. Zjistili, že vyšší dávky lepší zdravotní účinek neměly. (repríza)

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Proč není nutné to po sedmdesátce přehánět s vitaminem d? Může náš pohled na evoluci člověka změnit zjištění, že mitochondriální DNA se najdou i otcovské geny nejenom matčiny. A proč vědce tolik zajímá jihoamerický, úplně ptačí? O tom budeme mluvit v dnešní laboratoři. Dobrý poslech přeje Martina Mašková.

  • Laboratoř.

  • My my hosty dnes jsou molekulární genetik a bio informatik Jan Pačes. Dobrý den. Lékař Miroslav Šuta. Dobrý den. A herec a také moderátorský kolega Petr Vacek. Dobrý den. Co to je vědět, jak je teď v očích vědců nejkontroverznější vitamin. Seniorům se často doporučuje, aby užívali vitamin d jako potravinový doplněk a tím podpořili své kosti, svaly nebo zuby. Badatelé z britského Newcastlu vitamin d podávali jednou měsíčně pacientům nad 70 let věku a po roce zkoumali, jak se jim to projevilo v kostech. Zjistili, že zvyšování dávky vitaminu kosti moc neposílilo. Jiná nedávná studie zpochybňuje možnost, že vitamin d snižuje riziko nádoru nebo kardiovaskulárních nemocí. Lékař dostane slovo na úvod Miroslav Šuta.

Více z pořadu

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu