Medailonky nominovaných osobností

Ivan Trojan (9/10)

Medailonky nominovaných osobností

Ivan Trojan (9/10)
Ivan Trojan_neviditelný herec

mujRozhlas

Nejenže se Ivan Trojan narodil do herecké rodiny, ale navíc dostal do vínku nebývale barvitý hlas. Už ve svých rozhlasových začátcích se objevoval v náročných rolích. Dokáže výborně rozvinout psychologický rozměr postav – snad proto posluchače a posluchačky uhranul jako milenec David ve hře Ingmara Bergmana Nevěra nebo jako jeden z herců v rozhlasové adaptaci Verneova Vynálezu zkázy. Pravidelně se umisťuje na čelních příčkách ankety Neviditelný herec. V roce 2013 se mu tohoto ocenění dostalo mimo jiné za postavu Davida, v roce 2019 pak za ztvárnění legionáře Švece v divadelní hře Rudolfa Medka Plukovník Švec.

Ivan Trojan (1964) natočil také spoustu rozhlasových pohádek, hlavně ve spolupráci s režisérem Karlem Weinlichem. Režisérka Hana Kofránková ho zase vedla při natáčení rozhlasového zpracování starořeckého mýtu o krutém údělu krále Oidipa. V Sofoklově dramatu je velmi důležitý dokonalý recitačně-hudební přednes veršů, jehož se herci podle kritiků zhostili skvěle. Petr Pavlovský napsal, že Trojanův Oidipús je ztělesněná nevinnost a nevědomost, která „hříchu nečiní“.

Stejná režisérka Trojana obsadila také do titulní role slavného Ibsenova Peera Gynta. Trojanův Gynt je mnohovrstevnatou postavou, není to jen nezodpovědný hrdina. Ač egocentrický, rozkolísaný a podléhající slabostem, zachovává si díky své paličatosti sympatie posluchaček a posluchačů. K vrcholným místům dramatu patří scéna jeho rozhovoru s umírající matkou, kterou skvěle ztvárnila Jiřina Jirásková. Trojan později vzpomínal, že některé obtížnější monology tehdy přetáčel i na deset nebo patnáct pokusů. „Vlastně jsem se před mikrofonem tak trochu zbláznil,“ svěřil se později v rozhovoru Kateřině Rathouské.

Komentoval také svou další rozhlasovou zkušenost: „Čeho se spíš bojím, to jsou třeba četby. Četba je velice nevděčná záležitost, jedna z nejméně honorovaných a přitom těžká práce… některá ta souvětí jsou třeba na šest sedm řádek… a je to fakt náročný a těžký.“ Namátkou můžeme jmenovat četbu na pokračování z románu Barabáš švédského spisovatele a držitele Nobelovy ceny za literaturu Pära Lagerkvista nebo vyprávění Pavla Kosatíka o Emilu Zátopkovi doplněné o archivní zvukové záznamy.

 

Pro Ivana Trojana můžete hlasovat zde

Více z pořadu

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu