Medailonky nominovaných osobností

Karel Höger (3/10)

Medailonky nominovaných osobností

Karel Höger (3/10)
Karel Höger_Neviditelný herec

mujRozhlas

Rozhlasová cesta nositele pastelově barevného hlasu Karla Högera začala v Brně, kde na sebe už na sklonku třicátých let upozornil v inscenacích Pohádka máje a Stříbrný vítr. Posluchačům a posluchačkám se představil jako vynikající herec a interpret nejrůznějších dramatických, básnických i prozaických děl. Nevyhýbal se ani tvorbě pro dětské publikum. Není se co divit, vždyť pohádky rád předčítal a vyprávěl nejen v rozhlase. Připomenout můžeme například dramatizace Kiplingovy Knihy Džunglí či Spáčilovy Pohádky o Ječmínkovi.

Karel Höger (1909–1977) měl mimořádnou schopnost pronášet slova a věty tak, aby posluchač pochopil jejich vnitřní význam. Rozhlas tohoto jeho talentu dokonale využil. Sám herec nazval rozhlasový mikrofon prubířským kamenem, který přesně ukáže, když se slovo mění ve frázi. Rozhlasové herectví bral velmi vážně, své role si nahrával, aby je později mohl znovu poslouchat, studovat a vylepšovat svůj projev. Díky jeho perfekcionismu mohla vzniknout například skvělá rozhlasová zpracování Těsnohlídkovy Lišky Bystroušky nebo Zvonokosů Gabriela Chevalliera.

V pražském rozhlase se kromě své druhé manželky Evy potkal i s režisérem Přemyslem Pražským a hlavně s Jiřím Horčičkou. Pod jeho režijní taktovkou se Karel Höger zhostil role úředníka Jaroslava Pokštefla v Aškenazyho hře Bylo to na váš účet. Hra získala mezinárodní ocenění na festivalu Prix Italia 1964 a v dějinách české rozhlasové hry se dodnes považuje za přelomový titul zlatého věku české rozhlasové dramaturgie.

Karel Höger o rozhlasové práci často hovořil a psal. Některé jeho myšlenky určitě stojí za připomenutí i dnes: „Rozhlasová práce jako každá jiná tvorba předpokládá lásku k člověku. V tomto případě je to snad ještě výraznější než v divadle, neboť prostřednictvím přijímače vstupujeme do lidských domovů, do soukromí. Přicházíme tam jako hosté. Měli bychom být hosty dobrými a štědrými, aby hostitel zatoužil po naší nové návštěvě.“ Za svou rozhlasovou tvorbu obdržel mnoho uznání, včetně ceny ke Dni tisku, rozhlasu a televize, a to „za velké herecké mistrovství a vřelý vztah k rozhlasovému umění“.

 

Hlasovat pro Karla Högera můžete zde

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu