Natura
Konstelace pro záchranu Soutoku je teď ideální, věří aktivisté. Ministryně Hubáčková to chce vyřešit do konce volebního období
Natura
Plus
Třináct tisíc lidí podepsalo petici za ochranu lužních lesů na soutoku Moravy a Dyje. Oblast už desítky let trpí kvůli lesnímu hospodaření. Ekologičtí aktivisté proto žádají ministryni životního prostředí a vládu, aby na Soutoku vyhlásila síť maloplošných chráněných území a posléze i chráněnou krajinnou oblast. Vláda přitom podle programového prohlášení chce v oblasti vyhlásit národní park.
Ondřej Novák
Přepis epizody
-
13000 lidí podepsalo petici za ochranu lužních lesů na soutoku Moravy a Dyje. Oblast už desítky let trpí kvůli lesnímu hospodaření a ekologičtí aktivisté proto žádají ministryní životního prostředí a vládu, aby na soutoku vyhlásila síť maloplošných chráněných území a posléze i chráněnou krajinnou oblast. Vláda přitom podle programového prohlášení chce v oblasti vyhlásit národní park. Více už v dnešní. Na tu řeč od mikrofonu zdraví Ondřej Novák. Na turnaji.
-
Po vyšší ochraně soutoku Moravy a Dyje ekologové volají už 50 let. Místní lužní lesy představují extrémně bohatý ekosystém evropského významu. Stát ale doposud širší ochranou váhal. Vznikla proto petice, kterou podepsalo celkem 13000 lidí a jejímž adresátem je ministryně životního prostředí Anna Hubáčková za KDU-ČSL a potažmo celá vláda. Pod petici se navíc podepsalo i velké množství místních obyvatel, pokračuje programový ředitel hnutí brontosaurus a předseda hnutí brontosaurus Podluží Dalimil Toman.
-
Je tam asi přes 2000 podpisů místních oproti těm velkým číslům ještě, který jsou za celou republiku, což si myslím, že hezký argument, že i tady v regionu ta ochrana přírody je žádaná a to si myslím, že právě to, co potřebujeme slyšet.