Natura
Pavouci nejsou vždy kanibalové, brouci dokáží efektivně spolupracovat a mloci jsou mistři v dlouhověkosti, říká zoolog a fotograf Lukáš
Natura
Plus
Vít Lukáš je mužem několika profesí. Především je to zoolog – léta působil v pražské zoo jako kurátor primátů, pak pracoval na tvorbě nových sbírek v Národním muzeu. Je to ale i dobrodruh a cestovatel – projel Afriku i Asii a téměř celou Jižní Ameriku a 10 let žil v Chile. Je to také vědec a pedagog – založil úspěšnou přírodovědeckou stanici, vyučoval na dvou vysokých školách a vedl několik výzkumných projektů.
Markéta Ševčíková
Přepis epizody
-
Dnešní natural bude trochu jiná, než na túry bývají. Vypravíme se totiž do přírody s jediným mužem, který ovšem obsáhne hned několik profesí. Především je to zoolog. Léta působil v pražské zoo jako kurátor primátů a pak pracoval na tvorbě nových sbírek v Národním muzeu. Je to ale i dobrodruh a cestovatel. Projel Afriku i Asii a téměř celou Jižní Ameriku a 10 let žil v Chile. Je to také vědec a pedagog. Založil přírodovědeckou stanici, vyučoval na dvou vysokých školách a vedl několik výzkumných projektů. A je tu také fotograf. Desetkrát vyhrál Čech Nature foto. Ocenění získal v soutěži Czech Press Photo a v mezinárodních soutěžích a loni se jich snímek stal fotografií roku. Dnes se věnuje především tzv. ochranářské fotografii. Co to vlastně je a jak může fotografování zvířat přispět k ochraně přírody? Dozvíte se to za chvíli. Přínosný poslech vám přeje Markéta Ševčíková.
-
Na tu.
-
Tak milí posluchači a my už vás zdravíme s mým dnešním hlavním hostem Vítem Lukášem. Dobrý den. Dobrý den z pražské Stromovky. Sedíme tady sice uprostřed krásné přírody, ale uprostřed městského parku. A já, když jsem, pane Vítku, vyjmenovávala všechny lokality a destinace, které jste navštívil, ve kterých jste žil a kde jste působil, tak jsem od vás očekávala, že vyberete nějaké exotičtější prostředí. A nenapadlo mě, že budeme v Praze ve Stromovce. Ale vy jste k tomu měl určitě nějaký důvod. První důvod?