Natura

Zapomeňte na čtvero ročních období, připravte se na dvě, nabádá klimatolog Farda

Natura

Zapomeňte na čtvero ročních období, připravte se na dvě, nabádá klimatolog Farda
Sucho ilustrační

Plus

Dlouhá období sucha a v létě vlny veder prokládané epizodami náhlých a prudkých ochlazení. Mírné zimy bez sněhu, připomínající táhlý podzim. A také častější výskyty tornád a bouří s přívalovými dešti. To všechno jsou průvodní jevy globální změny klimatu, projevující se právě v extrémních výkyvech počasí.
Markéta Ševčíková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Zítra bude zataženo až oblačno, zpočátku místy, hlavně na horách slabý déšť anebo mrholení, ve vyšších polohách déšť se sněhem anebo sněžení. Teploty + tři až plus sedm °C. To byly zprávy. Posloucháte + a začíná Natural.

  • Zapomeňme na pravidelné střídání čtvero ročních období, říká můj dnešní hlavní host, klimatolog Aleš Farda z ústavu výzkumu globální změny Akademie věd. Podle jeho slov musíme počítat s mnohem většími a častějšími suchy a dalšími obdobími veder prokládanými epizodami náhlých a prudkých ochlazení, což bude mít dopad na zdravotní stav obyvatel i ekonomickou výkonnost a odrazí se to v hospodaření státu a míře blahobytu nás všech. Doktor Aleš Farda a jeho kolegové se věnují srovnávání historických i současných dat a zkoumají dopady změny klimatu na přírodu i nejrůznější obory lidské činnosti. Jak bude vypadat počasí a život v našich končinách? Jaká budoucnost nás čeká a lze ještě postup globální změny klimatu zvrátit nebo zbrzdit? O tom všem bude dnešní Natural. Přínosný. Poslech vám přeje Markéta Ševčíková. Na tu tak milí posluchači a my se vám hlásíme z kouzelného místa. Stojíme na břehu Mlýnského rybníka u Hluboké nad Vltavou, protože můj dnešní průvodce, doktor Aleš Farda, dobrý den. Dobrý den. Vybral toto místo zcela úmyslně, jelikož si právě na něm můžeme demonstrovat řadu věcí, které už přišly a které nás možná v rámci globální změny klimatu čekají. Já už jsem říkala, že vy pracujete v ústavu výzkumu globální změny Akademie věd. Zabýváte se tím, co všechno nám globální změna přináší. A asi ten nejmarkantnější projev globální změny klimatu jsou extrémní projevy počasí. Já když jsem s vámi mluvila kolem Nového roku k, tak jsme si říkali, co se to vlastně stalo, protože já jsem byla na Nový rok a na Silvestra v Praze. Potkávala jsem na Silvestra lidi, kteří chodili v tričku a v krátkých kalhotách. A skutečně v centru Prahy bylo 19 stupňů, někde bylo dokonce ještě tepleji. Zažili jsme už někdy takovou zimu? A co vlastně takový výkyv způsobuje? Co jeho příčinou?

  • Tak určitě tyto extrémy známé napříč lidskou historií, takže podobně teplé zimy a v minulosti nepochybně byly, ale pravděpodobně už nebyly takto teplé, jako byla právě ta prosincová epizoda, která vyvrcholila těma rekordy, které padaly v době toho Silvestra. No a ty extrémy k nám dorazí, ale v důsledku toho, že na naší planetě funguje něco jako celoplanetární atmosférická cirkulace a její součástí je i cirkulace vzduchu okolo pólů. To je velmi chladný vzduch, který je vlastně od toho řekněme subtropického vzduchu nebo vzduchu mírného pásma oddělen tzv. polární frontou. Může být i arktickou frontou v tomto případě. A právě tato fronta není statická. Někdy se prostě na tom globus mít a víc a někdy hodně.

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu