Názory a argumenty

Eduard Freisler: Američané s diplomem a bez něj

Názory a argumenty

Eduard Freisler: Američané s diplomem a bez něj
Promoce (ilustrační foto)

Plus

Donald Trump už má pohromadě téměř celý svůj kabinet. Navržené ministry už teď musí pouze potvrdit Senát a jelikož v této horní komoře Kongresu mají většinu republikáni, dá se očekávat, že většina kandidátů projde.
Eduard Freisler

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Donald Trump už má pohromadě téměř celý svůj kabinet. Navržené ministry už teď musí pouze potvrdit Senát. A jelikož v této horní komoře kongresu mají většinu republikáni, dá se očekávat, že většina kandidátů projde. Demokraté jsou zděšeni a protestují. Do jisté míry je chápu a jejich obavy sdílím. Řadu vládních postů by totiž opravdu obsadili úplní diletanti. Ze zprávy nicméně patrné, že Trumpovy stoupence jsou s jeho rodící si administrativy nadšeni. Chtějí totiž po svém milovaném vůdci, aby rozbil stávající systém, který podle Trumpa listů dlouhá léta upřednostňuje a nahrává vzdělaným elitám. Dalo se tedy čekat, že se s Trumpem k moci dostane trochu jiná sorta lidí. I oni sice většinu v životopisech nějakou tu prestižní školu mají, vzděláním ale veřejně opovrhují. Vědí totiž, koho reprezentují. Amerika je dnes, jak je známo, hluboce rozdělenou zemí. Jedním z rozkolu je ten mezi Američany s univerzitním diplomem a těmi bez něj. A ta první skupina měla a má na současném trhu práce lepší postavení a daleko větší šance stoupat po sociálním žebříčku. USA se od 80. let minulého století posunuli k informačně technologické ekonomice od výroby k servisu. Zatímco se venkov tzv. vyprazdňoval, továrny odtud kvůli levnějším provozním nákladům mizely v Mexiku, Indii a Číně. Ve městech a na jejich předměstích vyrůstaly nové technologické firmy přitahující vysoce vzdělané Američany nebo podobně vzdělané imigranty s dočasným pobytem, který se u velké části z nich změnil na pobyt trvalý. Mít diplom znamenalo a znamená všechno prestiž, peníze, širší okruh přátel, pevnější zdraví a celkově zábavnější život. Nabízí se otázka, proč se ti v uvozovkách nevzdělaní, kteří se teď ve většině přiklonili k Trumpovi nebo ho až nábožensky vzývají, nepokusili na nějakou tu univerzitu dostat a k tomuto oslnivější muži o tu se přiblížit. Jenže zde je kámen úrazu. Americké univerzity dnes ke studiu přijímají studenty jen na základě testu známých jako SAT. Jsou to náročné testy a je nutné se na ně dlouho a usilovně připravovat. Mladí z bohatých či ekonomicky silnějších rodin mají přitom výhodu, protože jejich rodiče zapíší do kdejakých kurzů. Čím zaplatí soukromé učitele? Takový luxus řada rodin převážně na venkově nebo v městských ghettech nemá. I proto Donald Trump rozšířil svou voličskou základnu. K vzdělanostně hendikepovaným totiž patří i černoši. Lety nos, jak je dnes už známo, Trump u této komunity výrazně posílil především u mladých mužů. V nich se v posledních letech hromadil hněv a opovržení elitami, rozuměj vzdělanými vrstevníky. Tato část Ameriky dnes cítí, že by se poměry ve společnosti a její nastavení mohli změnit, že by třeba univerzity mohli přihlédnout i k pouliční inteligenci, neotřelému uvažování, k síle charakteru. To by byla přijatelná změna. Mnozí z Trumpova tábora ale chtějí jen odplatu. Touží po zničení systému. Dělá jim dobře představa, že by se elitám uškodilo a Trump je může vyslyšet.

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu