Názory a argumenty

Eduard Freisler: Hispánci přeběhli k Trumpovi

Názory a argumenty

Eduard Freisler: Hispánci přeběhli k Trumpovi
Hispánská volička Donalda Trumpa na Floridě

Plus

Hispánci mohou být považováni za voličskou skupinu, která nejvíce pomohla Donaldu Trumpovi k návratu do Bílého domu. Tradičně přitom většinou volí demokraty, kteří si jejich „zběhnutí“ ke konzervativcům stále snaží vysvětlit.
Eduard Freisler

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Hispánci mohou být považováni za voličskou skupinu, která nejvíce pomohla Donaldu Trumpovi k návratu do Bílého domu. Tradičně přitom většinou volí demokraty, kteří s jejich v uvozovkách zběhnutí ke konzervativcům stále snaží vysvětlit. Výstižný se jeví být průzkum, který před několika dny publikoval list The Financial Times ve spolupráci se společností a šel a na inside. Ten se ptal na to, zdali respondenti souhlasí s tvrzením, že je Amerika to nejlepší zemí na světě, a následně na to, zdali souhlasí s tvrzením, že v USA existuje systémový rasismus. Bělošští konzervativci v drtivé většině kladně odpověděli na první otázku, bělošští liberálové na tu druhou, ale ty nos. Ti se jednoznačně přiklonili na stranu skvělé Ameriky. Vnímají tedy tuto zemi podobně jako konzervativci. I proto možná dali svůj hlas Trumpovi. Jak dlouho to ale Hispáncům vydrží? Donald Trump by totiž mohl brzy přistoupit ke svému plánu masových deportací. Ty se budou týkat hlavně lety nos, kterých je v zemi nelegálně bezkonkurenčně nejvíc. Očekává se, že by Trump do tohoto obřího zátahu zapojil nejrůznější bezpečnostní agentury, policii, agenty a dokonce i armádu. Státy, které by se mu vzepřeli, by měl podle agentury Reuters k akci donutit tím, že by jim třeba odepřel federální peníze. Spojil jsem se s několika Mexičany, kteří léta žijí a pracují v New Yorku. Většina z nich v pohostinství. Pracoval jsem tam, kdy se s nimi bok po boku. Poznal jsem jich desítky. Měly jedno společné dřeli od rána do večera sedm dní v týdnu. Chovali a chovají v sobě svůj vlastní americký sen, nebo lépe řečeno mexický sen. Vydělané peníze posílají domů, kde si za ně staví dům. Do americké ekonomiky tak sice příliš neinvestují, je samozřejmě ani neplatí žádné daně. Bez nich by ale pohostinství v New Yorku bez přehánění lehlo. Každý majitel restaurace si dnes raději najme pracovitého Mexičana, které mu vyplácí jen minimální mzdu a neposkytuje mu žádné důchodové zabezpečení, placenou dovolenou, nemocenskou nebo zdravotní pojištění. Jedním z takových bossů, kteří hleděli na co nejnižší provozní náklady, byl kdysi i sám Donald Trump. Zaměstnával nelegály ve svých mrakodrapech, resortech a golfových hřištích, než tyto imigranty bez papírů začal jako politik nazývat násilníky a mentálně nemocnými lidmi. Jestli ale nutné uvědomit, že tu proti sobě nebude stát jen Trumpův represivní aparát proti skrývajícím se či prchajícím lety. No s. Mojí mexičtí parťáci mají strach a obavy, i když pořád věří, že liberální New York nějakým stylem ochrání, neumí si představit, že by je policisté najednou začali legitimovat nebo dokonce pronásledovat a zatýkat. Na Floridě se ale odehrává jiná dynamika. V tomto státě jsem době, kdy jsem v USA žil, poznal řadu Kubánců a ti se mi v poslední době svěřují s tím, že nově příchozí imigranty, včetně těch, kteří k břehům Floridy přijíždí právě z Kuby, nijak nevítají. Loď už je prý plná, tvrdí. Mnozí z nich Trumpův plán deportací schvalují. Podle nich je toto obraz skvělé Ameriky.

Více z pořadu

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu