Názory a argumenty

Petr Hartman: Dlouholetý majitel Agrofertu je opět oficiálně majitelem Agrogertu

Názory a argumenty

Petr Hartman: Dlouholetý majitel Agrofertu je opět oficiálně majitelem Agrogertu
Předseda hnutí ANO Andrej Babiš

Plus

Andrej Babiš se znovu stal držitelem akcií Agrofertu. Vrací se mu tak většinový podíl, který zhruba před sedmi lety uložil do svěřenského fondu. Tehdy se tím snažil vyřešit konflikt zájmů.
Petr Hartman

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Andrej Babiš se znovu stal držitelem akcií Agrofertu. Vrací se mu tak většinový podíl, který zhruba před sedmi lety uložil do svěřenského fondu. Tehdy se tím snažil vyřešit konflikt zájmů. Působil totiž nejprve jako ministr financí a později jako premiér. Zároveň byl de facto vlastníkem koncernu, který mimo jiné čerpal evropské i tuzemské dotace. Ve zmiňovaných funkcích mohl ovlivňovat nastavení pravidel, podle kterých bylo určeno, kdo, v jakém množství, jakým způsobem na zmiňované finance dosáhne. V neposlední řadě mohl jako premiér uplatňovat svůj neformální vliv na rozhodování různých institucí a úřadů. To všechno mohlo působit na nastavení podnikatelského prostředí v zemi, a tudíž na ekonomické výsledky jeho firmy. Podle příslušného zákona nebylo možné setrvávat v takovémto konfliktu zájmů. K jeho jednoznačnému vyřešení si Andrej Babiš mohl vybrat buďto odejít z vládních funkcí, nebo přestat být vlastníkem firmy. Jak už to v tuzemských poměrech často bývá, zvítězila třetí možnost. Andrej Babiš zůstal premiérem a formálně se vlivu na fungování Agrofertu zbavil. Akcie koncernu neprodal, ale převedl do svěřenského fondu. Zůstal však v pozici tzv. ovládající osoby, což tvrdil výsledek auditu, který si zadala Evropská komise. Nedávno tentýž názor zazněl v rozsudku soudu, který se zabýval sporem o proplacení dotace, v níž figurovala firma z koncernu Agrofert. Zjednodušeně řečeno, bez Babišova souhlasu nemohlo dojít ve svěřenském fondu k žádným zásadním změnám. Měl tudíž jeho fungování de facto pod kontrolou. Přesto Andrej Babiš o Agrofertu v té době veřejně mluvil jako o bývalé firmě. Nyní se se zánikem svěřenského fondu potvrdilo, že to nebyla pravda. Andrej Babiš nadále zůstává většinovým vlastníkem koncernu v době, kdy byl premiérem. Neměl tudíž zájem podporovat takové kroky, které by vedly k znehodnocení jeho majetku. Není divu, že část politických oponentů a také odborníků nepovažovala vznik svěřenského fondu za skutečné vyřešení Babišova konfliktu zájmů. Po jeho odchodu do opozice mu nic nebránilo v tom, aby se ke svému majetku znovu veřejně přihlásil. Fond však rozpustil až s několikaletým zpožděním, navíc necelý rok před sněmovními volbami. V nich bude hnutí ANO jasným favoritem. Jeho předseda tak bude patřit k adeptům na premiéra. Pokud by se jim stal, bude opět čelit konfliktu zájmů. To, že nyní Andrej Babiš převzal akcie zpět ze svěřenského fondu, může podněcovat spekulace, že už ho jeho prostřednictvím řešit nechce. Potom by nemohl zamířit do vlády, nebo by musel akcie Agrofertu prodat. Případně by mohl počítat s tím, že po nástupu k moci zákon o střetu zájmů změní takovým způsobem, že už se svého podnikání nebude muset byť i jen formálně vzdát.

Ostatní také poslouchají

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu