Názory a argumenty

Týden očima Petra Schwarze: Otázka demokracie aneb komu sluší alobalová čepička s anténkou

Názory a argumenty

Týden očima Petra Schwarze: Otázka demokracie aneb komu sluší alobalová čepička s anténkou
Národní třída 17. listopadu

Plus

Pětatřicet let po listopadu 1989 – ano, výročí studentské demonstrace bude už zítra – se s demokratickým zřízením státu zcela ztotožňuje podle výzkumu NMS Market Research necelá polovina Čechů a Češek, přesně 46 procent. Čtvrtina pak demokracii dává přednost před autoritářstvím „za určitých okolností“.
Petr Schwarz

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • 35 let po listopadu 89 ano, výročí studentské demonstrace bude už zítra, se s demokratickým zřízením státu zcela ztotožňuje podle výzkumu NMS Market Research necelá polovina Čechů a Češek, přesně 46 %. Čtvrtina pak demokracii dává přednost před autoritářstvím za určitých okolností. Podle výzkumníků ale velká část české populace koncept demokracie nedokáže dobře uchopit a vyjádřit. O co se podle nich jedná a co všechno v sobě tento pojem zahrnuje. Téměř 60 % však považuje demokracii za ohroženou, ať už pro ně znamená cokoli. A tím největším ohrožením demokracie jsou podle drtivé většiny skoro 80 % neschopní politici a jejich nedostačující kvalita. Takže přes palec shrnuto. Většina Čechů chce demokracii, ale neví nebo se nemůže shodnout na tom, co to vlastně má být. Aktivní politiky z toho, že nejsou tak dobří, aby dokázali naplnit všechny ty představy. Výročí sametové revoluce si připomíná i Slovensko, tehdy ještě jako součást společného federálního státu. A tamní premiér Fico se v předvečer tohoto výročí vyslovil pro změnu politického systému v zemi. Podle něho je třeba snížit počet stran v parlamentu, proto zvýšit hranici pro jejich vstup z pěti na sedm % a kauci pro politické strany zvednout na půl milionu eur, aby si jen tak někdo nemohl dovolit. Za to si vysloužil nejen kritiku opozice, která se omezení politické soutěže pochopitelně obává, ale i vůbec první napomenutí od prezidenta Pellegriniho, podle kterého by se měl Fico věnovat spíše řešení reálných problémů Slovenska. Čeští Piráti mají nového kapitána. Předsedou strany byl zvolen bývalý pražský primátor Hřib.

  • Jestli se mu podaří stranu více semknout, ještě známé není, ale někteří i dříve vlivní členové strany Piráty vzápětí po hřibově zvolení opustili. Chřipce ve vnitrostranickém rozhodování piráty více přiblížit standardním politickým stranám, což se v této části strany rozhodně nelíbilo. Stejně jako hřib osobně. Premiér Fiala se pochlubil, že mu zatelefonoval zvolený americký prezident Trump. A nebyl to jen zdvořilostní hovor. Trump se vyptával na Fialův názor na řešení situace na Ukrajině a v téměř čtvrt hodinovém telefonátu si i Fialovi názor je vyslechlo. Zvláštní věci se děly kolem dalšího Trumpova telefonátu. List The Washington Post s odvoláním na své kvalifikované zdroje napsal, že Trump zavolal Putinovi s výzvou, aby neeskaloval svou válku a zároveň mu připomněl americké vojáky v Evropě. Trump tuto zprávu nerozporoval. Za to Kreml odmítl, že by se nějaký hovor vůbec konala, a vyloučil to i do blízké budoucnosti. Vzápětí v ruské státní televizi odvysílali dávné fotky Trumpovy manželky Melanie, která se za mlada jako modelka nechala nafotit nahá, což napovídá, že hovor proběhlo, ale evidentně ne tak, jak by si Putin představoval. Navíc ve středu otevřeli na severu Polska americkou základnu protivzdušné obrany, která má jako součást širšího štítu NATO zachycovat balistické rakety krátkého a středního doletu, o čemž Kreml tvrdí, že součást západní agrese proti Rusku a podporuje útočné akce. Na to nějak se jim tam pojmy agrese a obrana pomíchaly. Inspirace pro opozici v české sněmovně přišla z druhého konce zeměkoule. Domorodí poslanci a poslankyně novozélandského parlamentu přerušili jednání o zákonu, který odmítají bojovým tancem Haka. Pravda, netrvalo to tak dlouho jako nekonečné nesmyslné projevy, ale estetickou hodnotu to rozhodně mělo větší. Půvabný happening se povedl běloruskému performer Lubo Chanovic. Jako údajný úředník ruské státostrany Jednotné Rusko přikázal Bochum školám ve Voroněžské oblasti, aby si učitelé vyrobili a učili vyrábět alobalové čepičky s anténkou po vzoru rudoarmějcích. Buď o nových v rámci soutěže přilba vlasti, a prokázali tak svou připravenost chránit se před radiací ze satelitů NATO. Na sedmi školách se učitelé i s čepičkami vyfotili, a dokonce tak paradoxně získali velkou pochvalu regionální pobočky ministerstva školství za vlastenecké odhodlání. Ať se dokážeme vysmát zlovolné hlouposti, když už nic jiného nezbývá, přeje posluchačům ČRo Plus, sobě i celému světu Petr Schwarz.

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu