Zaostřeno

Co by Santini nepostavil? Dnes by proslulý umělec narážel na nepochopení, soudí architekt

Zaostřeno

Co by Santini nepostavil? Dnes by proslulý umělec narážel na nepochopení, soudí architekt
Zelená hora stavitele Jana Blažeje Santini-Aichela

Plus

Je to 300 let, co zemřel architekt Jan Blažej Santini Aichel. Pořad Zaostřeno připomíná nejen jeho odkaz, ale snaží se zapátrat také po tom, jak by se mu projektovalo a stavělo v dnešní době přísného památkového dozoru a veřejné diskuze o tom, co je a není přípustné při přeměně budov a prostranství, která sdílíme a ve kterých žijeme.
Vít Pohanka

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Jan Blažej Santiniho Reichl proslul schopností vdechnout památkám nový život. Zemřel sedmého prosince 1723. A kdyby se teď v 21. století pokoušel o to, co si od něj objednávali investoři před třemi stoletími, pravděpodobně vy narážel na nepochopení. A to je chyba, říká architekt Stašek Žerava, který vede v České komoře architektů pracovní skupinu památkové péče.

  • Architektura není mrtvá věc. Architektura, stavba není muzeální kousek, ani to není obraz, ani to není socha, ale je to užité umění a užité umění musí sloužit a v době historicky velmi nedávné měl Jan Blažej Santiniho Reichl pokračovatele, který dostal podobné zadání jako on a narážel při realizaci své práce na nepochopení a často přímo odpor. Architekt Petr Hlaváček je náměstkem pražského primátora pro územní rozvoj a plán za hnutí STAN.

  • To je Josef Jablečník. Ano, on měl vlastně o toho Masaryka je úplně zásadní úkol a to bylo jako přestavět sídlo těch českých králů, který tam ty poslední době moc nebydleli.

Více z pořadu

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu