Zaostřeno
I Krkonoše měly svého Krampuse. Rübezahl byl zlý a děsivý, vysvětluje odbornice Vavřinová
Zaostřeno
Plus
Rohy, řetězy a dlouhé ostré zuby. Krampus je postava, která dokáže vyděsit i dospělého. Je obdobou českého čerta, ale ne tak úplně. Tradičně chodí 5. prosince společně s Mikulášem, ale ani to není pravidlo. Každý region má totiž svůj vlastní folklor.
Bára Vránová
Přepis epizody
-
Rohy, řetězy a dlouhé ostré zuby. Kampus je postava, která dokáže vyděsit i dospělého. Jaké jsou jeho historické kořeny? Jakou souvislost má s českým Krkonoš m a proč se z něj v posledních letech stal popkulturní fenomén? Na kořeny této tradice se podíváme v následujícím pořadu. Příjemný poslech přeje Bára Vránová. Zaostřeno.
-
Klagenfurt na jihu Rakouska patří k nejmalebnějším městům v zemi. Jednou v roce se ale stává naopak jedním z nejstrašidelnějších v celé Evropě. Koncem listopadu totiž městem prochází tradiční Crump u Sloupu. V průvodu se účastní kolem tisícovky alpských čertů, tzv. kampusů z Rakouska, Švýcarska, Německa i dalších zemí. No a já jsem se na něj byla podívat přímo v Korutanech.
-
Osm stovek čertu s 33 skupin. Klagenfurt dneska večer ožil díky grantu z Melku, který pozadí za mnou. Můžete zdržet zvonce a hlavně bolestné výkřiky, protože hlavní tradicí tady v Korutanech je, že čerti tradičně kolemjdoucí by ji březovými větvemi, aby z nich vyhnali všechno zlo. Kampus je obdoba českého čerta. Tradičně chodí pátého prosince společně s Mikulášem. To ale není pravidlo. Každý region má totiž svůj vlastní folklor a na Klagenfurt ke krachu snahu mohou jednotliví zástupci představit, říká jeden z organizátorů Kristian petice. Já si s komediemi i dnes já. Každý ročník rampu z Laosu je jiný. Není sem počet účastníků, a taky pravidelně zveme nové skupiny a spolky, které se tradicí kampusů zabývají. Každý region totiž legendy on vnímá jinak. Existují různá pojetí, zvyky a tady si aspoň část z nich může ukázat i porovnat.