Natura

S metrákem nové podlahové krytiny si domů přinesete i 20 kg jedovatých ftalátů, říká lékař a ekolog Šuta

Natura

S metrákem nové podlahové krytiny si domů přinesete i 20 kg jedovatých ftalátů, říká lékař a ekolog Šuta
Pokládka PVC podlahy

Plus

Tušíte, co všechno vdechnete při čekání na přechodu pro chodce na rušné křižovatce a že by vám nestačil ani respirátor s výdechovým ventilem? Víte, kolik toxických látek se uvolňuje z některých typů podlahových krytin a koberců z PVC a co všechno obsahují neškodně vypadající papírové obaly v fastfoodech?
Markéta Ševčíková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Není mnoho lékařů, kteří se aktivně zabývají ekologií a naším životním prostředím, takže doktor Miroslav Šuta představuje v tomto směru čestnou výjimku. Stále pracuje jako lékař v Plzni, ale už od 90. let se výrazně angažuje i v ekologickém hnutí. Dlouhodobě provádí výzkum vlivu jedovatých látek ve vzduchu i v předmětech denní potřeby. Na lidské zdraví a jeho poznatky využívají hnutí Greenpeace i spolek Arnika. Jak naše zdraví ovlivňují exhalace z aut, ale například i látky obsažené v podlahových krytinách a kobercích. Víme, co obsahují zdánlivě neškodné obaly jídel ve fast foodech. To vše se dozvíte v následujících minutách. Přínosný poslech vám přeje Markéta Ševčíková. Na tu tak milí posluchači, já vás srdečně zdravím z Plzně s naším dnešním hlavním průvodcem, doktorem Miroslavem Šutou. Dobrý den. Dobrý den. Měli bychom možná na úvod říci, jak se z lékaře stane ekolog a s ekology a lékař, protože vy jste jeden z mála mužů, ne-li jediný u nás v republice, který dokázal obě ty profese krásně propojit. Já myslím, že to hodně ovlivnilo místo mého narození a Duba narození? Já pocházím z Chomutova, narodil jsem se koncem 60. let, takže ty nejhorší smogové situace 70. a 80. let jsem prožil na vlastní plíce. Pak jsem studoval medicínu a shodou okolností jsem byl studentem v roce 89, takže jsem se zapojil do Občanského fóra. A v těch severních Čechách bylo jasné, že největší problém toho regionu byla ten katastrofální stav životního prostředí. Asi mě to ovlivnilo v tom, že jsem posléze začal studium toxikologie, ale vlastní mě zlanařili ty nevládní ekologické organizace, takže dlouhá léta jsem spolu.

  • S vlastním. Ano. Začalo to u Greenpeace, pokračovalo dalšími ekologickými organizacemi. Nebo bylo ještě něco před Greenpeace? Dávno před Greenpeace?

  • Ještě právě v době té studentské stávky jsem se dozvěděl o ekologické společnosti Ivana Dejmala a tehdy vznikaly tak Děti Země, takže ty první organizace, kde jsem se angažoval, byly tyto a to jsem se angažoval jako dobrovolník. Pro organizaci Greenpeace jsem dva roky pracoval jako profesionální odborník a posledních 20 let jsem vlastně strávil na volné noze. Spolupracoval jsem jak s nevládními organizacemi, tak třeba s Akademií věd nebo s některými univerzitami. No, vaším celoživotním tématem a tím, které tu vaši lékařskou ekologickou dráhu otevřelo, byl vzduch. Takže my ho teď pojedeme prozkoumat na jednu z místních křižovatek. A vy jste mi říkal, že bude velmi specifická.

Ostatní také poslouchají

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu