Názory a argumenty

Alexandr Mitrofanov: Rusko po „volbách“. Ten umí to a ten zas tohle

Názory a argumenty

Alexandr Mitrofanov: Rusko po „volbách“. Ten umí to a ten zas tohle
Zástup lidí před ruskou ambasádou v Praze

Plus

V poledne v neděli 17. března vzplál na Můstku v Praze Putin. Nebyl to ruský prezident, jen jeho maska. Asi stovka ruských občanů, kteří Putina nesnáší, tento rituál doprovodila potleskem.
Alexandr Mitrofanov

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • V poledne v neděli 17. března vzplál na můstku v Praze Putin. Nebyl to ruský prezident, jen jeho maska. Asi stovka ruských občanů, kteří Putina nesnáší, však i tento rituál doprovodili potleskem. O dva dny dříve stála před ruským konzulátem v Praze dlouhá fronta držitelů pasu Ruské federace. První reakce české veřejnosti, která se v zákrutách ruského exilu neorientuje, byly nevraživé. Tyto lidi vnímali jako Putinovi oddané služebníky, kteří mu přišli odevzdat hlas v tzv. volbách. Bylo to ale jinak. Pražská ambasáda umožnila hlasovat pouze v pátek, ačkoli je. Procedura v Rusku samotném trvala od pátku do neděle. V neděli v poledne se měly Putinovi odpůrci shromáždit před volebními místy v Ruské federaci i v zahraničí a měli tak dát najevo, že je jich mnoho. Pražští Rusové to udělali z donucení už v pátek. Nakonec i podle úředně vyhlášených výsledků měl Putin v Praze prachbídně podporu. Získal pouze 15,68 setin % hlasů. Vyhrál kandidát psem do opoziční parlamentní strany. Noví lidé Vladislav do bankovky z 59 celými a 89 setinami % hlasů. Putinovi odpůrci pro davy. Oba hlasovali pro to, že není Putin a je prý proti válce. Podle očekávání však na venkov vzápětí Putinovi osobně řekl, že Rusko musí Ukrajinu porazit a že jediný člověk, který je toho schopen, je sám Putin. Tím se protest odpůrců uzavřel. Navzájem se ale ujišťovali, že byli skvělí, protože se viděli a pochopili, že je jich mnoho. Podílu tím nakonec veřejně poděkoval, protože zvýšili účast v proceduře, načež Kreml připsal jejich aktivitu právě ochotě potvrdit Putina v prezidentském úřadu. Nakonec mu napsali úředníci rekordních 87,28 setin % hlasů. Hlava státu hned poté šla na schůzi vedení své mateřské organizace tajné služby FSB a vytyčila řadu úkolů.

  • Tajní mají čelit válce, kterou proti Rusku podle Putinových slov vede západ a v průběhu této války bombarduje klid na ruská města, páchá atentát na ruské činitele, snaží se verbovat Rusy jako vykonavatele teroristických činů. V Ruské federaci navíc západ provokuje národnostně rozmíšky, narušují lidská práva Rusů, používá rusofobii a další nenávistné ideologie. Zvláštní sadu úkolů musí být splněna ve vztahu k Rusům, kteří bojují v ukrajinské armádě. Putin nařídil, aby byli všichni zlikvidováni, protože jsou pro něj i soudobý vlasovci. Mezitím zahájily ruské represivní orgány první trestní stíhání LGBT občanů. Bar póza v Orenburgu byl zavřen a umělecký ředitel Alexandr Kasal a manažerka Diana k islámu o vazbě s obviněním z extremismu. Doslova zní odůvodnění jejich viny, tak to obvinění jsou s osobami s netradiční sexuální orientací. Působili jako skupina osob dle předběžné domluvy s neurčenými osobami, které rovněž podporují názory a činnost mezinárodního společenství toho spolku LGBT, jenž je v naší zemi zakázaná, pracovali v baru. Póza. Tečka. Jak vidět ruský prezident a jeho poddaní umí to a Putinovi odpůrci zas toto. Ale dohromady neudělají nic, protože režim slabým i odpůrci pohrdá.

Více z pořadu

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu