Názory a argumenty

Jefim Fištejn: Americké mezivolby

Názory a argumenty

Jefim Fištejn: Americké mezivolby
V USA se budou konat mezivolby do obou komor amerického Kongresu

Plus

Zbývá zhruba týden do 8. listopadu, kdy se ve Spojených státech konají tzv. mezivolby do obou komor amerického Kongresu. Není málo komentátorů, kteří je pokládají za nejosudovější volby svého druhu pro několik generací Američanů. Na jejich výsledku záleží, zda stávající prezident Joe Biden bude moci nadále provádět jakékoli reformy vyžadující souhlas Kongresu, nebo se stane tzv. chromou kachnou a ve zbývajících dvou letech bude moci k vývoji událostí jen bezmocně přihlížet.
Jefim Fištejn

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Zbývá méně než týden do osmého listopadu, kdy se ve Spojených státech konají tzv. mezi volby do obou komor amerického Kongresu. Není málo komentátorů, kteří je pokládají za nejosudovější volby svého druhu pro několik generací Američanů. Na jejich výsledku záleží, zda stávající prezident Joe Biden bude moci nadále provádět jakékoli reformy vyžadující souhlas kongresu, nebo se stane tzv. chromou kachnou a ve zbývajících dvou letech bude moci k vývoji událost jen bezmocně přihlížet. Vliv na a k Demokratické straně blízka tiskovin a politiku vidí příčinu problému americké politické scény v tom, že nad ní visel, visí a bude nadále viset těžký stín Donalda Trumpa. Je v tom cosi podivného. Vždyť doteď nás stejně myslitele přesvědčovali, že Donald Trump vlastní význam vůbec nemá a stačí ho odstranit z vrcholné politiky, aby navždy zmizel v propadlišti dějin. Že vyhlídky amerických demokratů nejsou růžové, to nepopírá vůbec nikdo. Předsedkyně sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová v rozhovoru s The New York Times neskrývá zděšení. Nedovedu si představit, říká, že by někdo mohl volit takové lidi, jako jsou naši kandidáti. Jedním dechem dodává, že její strana je příliš zásadová a poctívá pro amerického voliče opozice mnohem hrubší a neomaleně, a proto je pro lidi přijatelnější než demokraté. Jako obvykle je po válce každý generálem a bezplatných rádců, kteří vidí příčiny hrozícího krachu, je bezpočet. Barack Obama v podcastu zachraňte Ameriku. Vyčítat demokratům, že se chovají jako bzučící roj včel bez společného cíle a jsou tím neefektivní. Dávno přestárlý bouřlivák Bernie Sanders v programu CNN vyčítá straně, že zapomněla na pracující lidi a jejich starosti a zradila dělnickou třídu. Další vlivný demokrat že jim z Carvajal vidí vinu vedení v tom, že se příliš spoléhalo na efekt znechucení žen z výroku Nejvyššího soudu ohledně práva na potrat. Místo toho, aby kladl větší důraz na boj se zločinností. Ukazuje se, že zdlouhavé a zatím málo efektivní jednání kongresového výboru pro vyšetřování události šestého ledna roku 2021 vůbec neděla na Američany patřičný odstrašující dojem, a pokud nějak mění voličské nálady, pak spíše v neprospěch přísných vyšetřovatelů. Celkově špatný směr strany silně kritizuje v posledních dnech senátor a frankem a hořekuje, že po volbách se země definitivně vydá špatným směrem. Je jasné, že kdyby volby dopadly zcela opačně ve prospěch demokratů, obdobné problémy by zažívali jejich republikánští rivalové. Jenže stav je, jaký je a současný prezident Biden je na tolik neoblíbený, že naprostá většina demokratických kandidátů si nepřeje, aby se účastnil jejich setkání s voliči. Pro tak významné volby toto není dobré předznamenání.

Ostatní také poslouchají

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu