Názory a argumenty

Libor Dvořák: Nad Gruzií se vznáší stín vážného občanského konfliktu

Názory a argumenty

Libor Dvořák: Nad Gruzií se vznáší stín vážného občanského konfliktu
Vstup do EU má Gruzie jako svůj cíl zakotvený v ústavě. Premiér Irakli Kobachidze ale ve čtvrtek prohlásil, že země sice bude pokračovat ve snahách připojit se k EU, ale „otázku otevření jednání s EU nezařadí na pořad dne do roku 2028“. Vládní strana se t

Plus

Policie v Tbilisi znovu násilím rozehnala demonstranty, kteří se tradičně před parlamentem už čtvrtou noc účastnili desetitisícových lidových protestů. Ty vyvolala vláda rozhodnutím do konce roku 2028 pozastavit přístupová jednání s Evropskou unií. Za tímto verdiktem samozřejmě stojí především vládnoucí strana Gruzínský sen proruského miliardáře Bidziny Ivanišviliho.
Libor Dvořák

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Rekvizity protestů nárůst bavili o třídě hlavního města Tbilisi jsou tradiční mohutné ohně na vozovce, zábavní pyrotechnika a proevropské transparenty. Na straně demonstrantů slzný plyn, obušky a gumové projektily, na straně stále neurvalejší policie, která může být ráda, že její každoroční násilí zatím neznamenalo žádnou oběť na životech. To jsou ovšem jen důsledky. Příčinou je na samém počátku současných nepokojů samozřejmě jiné rozhodnutí Ivanišvili, jeho gruzínského snu, v tomto případě parlamentní vládnoucí strana. Tu před pár týdny pohodlnou většinou schválila od Rusů o psaný zákon o zahraničních agentech, který na straně opozice rovněž způsobil velké pobouření. Současné gruzínské vládnoucí struktury se ale nepoučili a přišli s dalším vyloženě proruským opatřením, konkrétně svým čtvrtečním verdiktem až do roku 2028 zmrazit jednání s Bruselem o vstupu Gruzie do EU. S opravdu bizarním vysvětlením tohoto tahu přišel premiér i lehký Kuba chce unijní struktury prý urážejí gruzínskou důstojnost. Proti postupu vlády se ovšem nepostavila jen radikálně proevropská tbiliská ulice reprezentovaná hlavně mladými lidmi, kteří se narodili a vyrostli už v postsovětské době a kteří, jak může autor těchto řádků potvrdit z vlastní zkušenosti. Jako jazyk mezinárodní komunikace nepoužívají ruštinu, ale angličtinu, a to už dosti dlouho, z čehož zároveň přirozeně plyne, že o sovětské minulosti nejenže nemají příliš přesnou představu, ale ani se nesnaží získat. Na novou pro moskevskou vazalskou zkušenost zkrátka nejsou zvědavi. Čistě politicky je v této chvíli situace dosti nepřehledná. Za protestujícími jednoznačně stojí prezidentka Salome Zurabišviliová, která se o tomto víkendu přidala přímo k demonstrantům. Té ovšem končí už za dva týdny mandát a sbor volitelů už 14. prosince bude volit novou hlavu státu, která podle paní prezidentky nebude legitimní, protože legitimní není ani současný nejvyšší zákonodárný sbor země. Ten Zurabišviliová označuje za vzešlý z neregulérních voleb. Přidáme-li k tomu všemu 70 až 80 % Gruzínců podporující evropské směřování své vlasti, je v tuto chvíli jasné jen jedno letošní gruzínské Vánoce budou hodně rušné. Nad Gruzií se vznáší stín vážného občanského konfliktu.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu