Názory a argumenty

Lída Rakušanová: Férovost v politice se v Česku nevyplácí

Názory a argumenty

Lída Rakušanová: Férovost v politice se v Česku nevyplácí
Na pietním aktu nechyběl premiér Petr Fiala (ODS)

Plus

Hnutí ANO populisty Andreje Babiše, který se zhlédl v autokratickém vládnutí Orbánova stylu, by podle agenturních průzkumů dalo v říjnu své hlasy skoro 33 procent voličů. To je zhruba o dvě procenta víc, než by dostala současná demokratická čtyřčlenná vládní koalice dohromady.
Lída Rakušanová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Hnutí ANO populisty Andreje Babiše, který se zhlédl v autokratickém vládnutí Orbánova stylu, by podle agenturních průzkumů dalo v říjnu své hlasy skoro 33 % voličů. To je zhruba o dvě % víc, než by dostala současná demokratická čtyřčlenná vládní koalice dohromady. Podpora Pirátů kolísá po jejich odchodu z vlády kolem osmi %. O zbytek by se za předpokladu, že utvoří mnohdy i bizarní koalice podělila uskupení, z nichž většina nemá s demokracií společného prakticky nic. Tak vypadá toho času mapa politického nebe v ČR, jak to vyjádřil předseda Senátu Miloš Vystrčil v rozhovoru pro fórum 24. Na budoucnost zalitou sluncem to nevypadá. Proč to v těchto dnech při debatě o rozpočtu na příští rok předvádí parlamentní opozice, když vládě vyčítá první, poslední a voličům slibuje hory doly, což evidentně může splnit pouze za předpokladu, že zemi zadluží na generace. Faktem je, že se opozice tváří, jako by vláda Petra Fialy nemusela v uplynulých třech letech čelit energetické krizi a ruské agresi vůči Ukrajině, poskytnout přístřeší statisícům ukrajinských uprchlíků a vypořádat se s nebývale vysokou inflací, která začala rašit už za vlády Andreje Babiše. Předseda senátu to říká úplně polopatě. Je to, jako když máte chalupu a najednou vám vítr vezme střechu. Přestože jste slibovali, že uděláte novou koupelnu, musíte opravit střechu, aby vám nepršelo dovnitř. Otázkou je, zda vás za to někdo bude kritizovat, jako to dnes dělá opozice, nebo jestli řekne, že chápe, proč jste museli tu střechu udělat. Problém je, že pod taktovkou Andreje Babiše spěje hnutí ANO k názoru, že střecha není třeba, protože momentálně neprší. Hlavně že se pod Babišův deštník vejde co nejvíc voličů. Ti nedovedou podle analytiků vesměs ani konkrétně definovat, co je k přechodu k hnutí ANO vede. Jejich důvody jsou emocionální. K nutnosti šetřit v zájmu našich dětí a vnuků se sice hlásí kdekdo, ale zároveň většina odmítá připustit, že by se to mělo dotknout i jich samotných. Ve společnosti se vesměs traduje, že Fialova vláda neumí komunikovat s veřejností. I předseda Senátu a člen ODS Miloš Vystrčil je přesvědčen, že je nutné víc vysvětlovat, proč vláda dělá kroky, které dělá, jakým způsobem je dělá a co to pro nás znamená. Bohužel, jak ukazují příklady z dějin, ve chvíli, kdy férové a demokratické vládě nezbývá kvůli reálným okolnostem než být především poslem špatných zpráv. Nepomůže jí, ani kdyby hovořila jazyky andělskými. Churchill uff projev z roku 1940, v němž sliboval národu jen krev, dřinu, pot a slzy. Protože Británii hrozila invaze německých vojsk, vešel do čítanek. On sám se bezprostředně po konci války musel premiérského křesla vzdát, protože jeho strana prohrála volby.

Ostatní také poslouchají

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu