Názory a argumenty

Luboš Palata: Slováci zůstávají Čechům nejblíže. Za Orbánem s nimi však nesměřujme

Názory a argumenty

Luboš Palata: Slováci zůstávají Čechům nejblíže. Za Orbánem s nimi však nesměřujme
Zleva premiér Slovenska Robert Fico a Maďarska Viktor Orbán

Plus

Máme za sebou hodně intenzivní česko-slovenské dny. O jejich úvod se postaral Andrej Babiš, když se jeho právníci dohodli se slovenským ministerstvem vnitra, že nebyl agentem komunistické Státní bezpečnosti (StB). To nic nemění na faktu, že Andrej Babiš je nadále registrovaným spolupracovníkem StB s rozsáhlými záznamy, o čemž svědčí archivy na Slovensku i v Česku.
Luboš Palata

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Máme za sebou hodně intenzivní československé dny. O jejich úvod se postaral Andrej Babiš, když se jeho právníci dohodli se slovenským ministerstvem vnitra, že nebyl agentem komunistické StB. To nic nemění na faktu, že Andrej Babiš je nadále registrovaným spolupracovníkem StB s rozsáhlými záznamy, o čemž svědčí archivy na Slovensku i v Česku. To, že o případu nakonec nemohl definitivně rozhodnout soud, který dohoda Babišových a slovenských ministerských právníků předešla, je špatně a po pravdě řečeno, nerozumím v tom ani jedné straně. Andrej Babiš musel vědět, a pokud neví, tak mu to budou jeho političtí oponenti do smrti připomínat, že dohoda s ministerstvem vnitra nenahradí plnohodnotný soudní rozsudek. A slovenská vláda Roberta Fica muselo počítat s tím, že se její rozhodnutí stane součástí politického pnutí v Česku, které je v pohledu na Andreje Babiše rozdělena, podobně jako pohled občanů Slovenska na Roberta Fica nebo Ameriky na Donalda Trumpa. To, že tento slovenský vládní krok nepomůže československým vztahům, bylo ještě jasnější. Snaha slovenského prezidenta Petra Pellegriniho o smířlivá slova a gesta, jež přišla v den výročí vzniku našeho společného státu, jsou chvályhodná. Podle něj se nic nemění na nadstandardních česko-slovenských vztazích. Nemění se na nich vůbec nic ani v případě, když dochází z části k výměně názorů nebo drobným nedorozuměním mezi nejvyššími politickými špičkami. Národy zde přetrvávají další staletí. Politici se mění, konec citátu, uvedl Pellegrini. Kéž by to byla pravda a kéž by se jednalo o slovy slovenského prezidenta o drobná nedorozumění. Politici a u moci se nacházející politické reprezentace totiž dokážou i z těch nejlepších vztahů udělat během velmi krátké doby peklo. Připomenu jen podzim roku 938 a heslo slovenských luďáků Češi Peši do Prahy. Politici prostě mohou zničit i ty nejlepší vztahy mezi národy, a to velmi rychle. Slovensko nedávným vystoupením Roberta Fica v ruské státní televizi, brutálními nacionalisty ve slovenské vládní koalici a některými dalšími kroky míří někam k Orbánovi, k nějakému Balkánu. Není to drobné nedorozumění, je to pro naše vztahy zásadní věc. Není to svět, k němuž by Češi měli kdykoli patřit. Je to svět, z kterého Češi Slovákům vznikem Československa pomohli se dostat. Držme Slovákům palce, ať se z toho dostanou, ale ne, následujme jejich cestu. Naopak. Pomoc jsme jim dostat se zpět hlavně svým vlastním příkladem. Pomoc jsme jim jako národu, jemuž nadále máme stále nejblíže.

Více z pořadu

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu