Zaostřeno

Komunitní energetiku by všichni chtěli, stát ale nějak zaspal

Zaostřeno

Komunitní energetiku by všichni chtěli, stát ale nějak zaspal
Solární panely

Plus

Mají o ni zájem jednotlivci, obce i města. Komunitní energetika změní výrobu i nakládání s elektřinou. Podle evropské směrnice měla u nás fungovat už od konce roku 2020. Legislativa ale stále chybí. Jak je stát na komunitní energetiku přichystaný? A jaké změny má do českého prostředí vnést? Téma pro Zaostřeno Terezy Čapkové.
Tereza Čapková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Zajímá města, obce, podnikatelé, ale i jednotlivce. Řeč je o komunitní energetice, která má do českého prostředí vnést změny ve výrobě a nakládání s energií. Novela energetického zákona známého pod zkratkou Lexo za dva, která komunitní energetiku zavádí, ale ještě neprošla vládu a následným legislativním procesem. Podle evropské směrnice měla přitom ČR povinnost zajistit komunitní energetiku už od konce roku 2020. Jak je na komunitní energetiku stát připravený? Co to vlastně je? Co jsou to energetická společenství? Téma pro následující minuty. Dobrý poslech přeje Tereza Čapková.

  • Zaostřeno.

  • Své plány už má například město Liberec. Ve spolupráci s Technickou univerzitou, místní teplárnou a firmou lidí v získalo evropskou dotaci v přepočtu za zhruba 24 milionů korun. Jak je zúročím i přímo v ulicích Liberce, ukazuje náměstek primátora pro územní plánování a majetkoprávní záležitosti Adam Linhart z hnutí ANO.

Více z pořadu

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu