Názory a argumenty

Jefim Fištejn: Debata rozhodne

Názory a argumenty

Jefim Fištejn: Debata rozhodne
Americký prezident Joe Biden a republikánský prezidentský kandidát a bývalý prezident Donald Trump se střetnou v první prezidentské debatě

Plus

Již ve čtvrtek se bude konat první debata mezi prezidentem Spojených států Joe Bidenem a jeho předchůdcem a vyzyvatelem Donaldem Trumpem. Střetnou se ve studiu CNN v Atlantě. Volební štáby obou rivalů se dohodly na tom, že duel proběhne s vyloučením veřejnosti a moderovat ho budou známé tváře této televize Jake Tapper a Dana Bashová.
Jefim Fištejn

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Již tento čtvrtek se bude konat první debata mezi prezidentem Spojených států Joem Bidenem a jeho předchůdcem a vyzyvatelem Donaldem Trumpem. Střetnou se ve studiu televize CNN v Atlantě. Volební štáby obou rivalů se dohodli na tom, že duel proběhne s vyloučením veřejnosti a moderovat ho budou známé tváře této televize, že jo ta PR a Dana Bašová. Zatímco Trump s chorobnou energii objíždí mnohatisícové shromáždění po celé zemi a snaží se kontaktní kampani získávat nové voliče, prezident Biden se v posledních týdnech mezi lidmi vůbec neobjevuje a tráví celé dny ve společnosti svých poradců. Memorování dat, biflováním citátu a odkazu, nacvičováním slovních hříček a bonmotu tak, aby vypadaly zcela přirozeně jako okamžité nápady. Zanedlouho uvidíme, která taktika přípravy se ukázala být účinnější.

  • Již od dob zápolení Kennedyho a Nixona v roce 1960 totiž předvolební debaty v americké politické kultuře hrají mimořádně důležitou roli. Julian Zyla jezer, analytik CNN a prof. historie princetonské univerzity, dokonce tvrdí, že o výsledku rozhoduje nakonec jen jedné jediné věta, jedna myšlenka nebo jeden ostrov. Vtipný obrat, ale ten v projevu kandidáta bezpodmínečně musí být. To je to, co mají šanci vstoupit do dějin a ovlivnit dojem, který kandidát po sobě zanechá. Je to dokonce důležitější než to, jak kandidát vypadá, co má na sobě číst a koktá nebo dopouští se přebreptnu. I to je neodpustitelné, pokud uchazeč o Bílý dům působí přesvědčivě a upřímně. Politologové rádi uvádí příklady z minulosti. Tak v roce 1988 guvernér Michael Duka Kiss v souboji s Georgem Bushem naletěl na moderátorský chyták. Ten mu položil známou otázku Bernarda show. A zda by podpořil zavedení trestu smrti, kdyby před jeho očima jeho milovaná žena Kitty byla znásilněna a zavražděna. Zásadový demokrat Dukla, který zůstal neoblomný, nepodpořil bych ani tehdy. Vůbec si nemyslím, že takový trest má odstrašující účinek. Jsou i jiné způsoby, jak snížit násilnou trestnou činnost. Paradoxně zásadovost kandidáta na diváky udělala špatný dojem. Chyběla jim vřelost a hloubka lidského citu. Domnívám se, že hlavně o to půjde i tentokrát. Ba jeden je příslovečný svým chováním a zapomnětlivosti. Trump umí překvapit prostořekosti a nevybíravým slovníkem a nakonec rozhodne to, nakolik lidsky nebo odtažitě budou působit.

Více z pořadu

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu