Názory a argumenty

Matěj Schneider: Kamalu Harrisovou stále táhne ke dnu Gaza. Ztratila podporu michiganského starosty

Názory a argumenty

Matěj Schneider: Kamalu Harrisovou stále táhne ke dnu Gaza. Ztratila podporu michiganského starosty
Starosta Hamtramcku Amer Ghalib

Plus

Jeden z největších problémů amerických demokratů v letošních prezidentských volbách představují voliči, kteří nejsou spokojeni s podporou současné administrativy pro izraelskou vládu. Bylo to velkým tématem jejich letošních primárek – statisíce voličů v nich vyjádřili svůj symbolický nesouhlas.
Matěj Schneider

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Jeden z největších problémů amerických demokratů v letošních prezidentských volbách představují voliči, kteří nejsou spokojeni s podporou současné administrativy. Pro izraelskou vládu bylo to velkým tématem jejích letošních primárek. Statisíce voličů v nich vyjádřili svůj symbolický nesouhlas. Na demokratickém nominačním sjezdu neproběhla větší kontroverze než neochota týmu Kamaly Harrisové nechat promluvit palestinskou amerického demokratického mluvčího. A teď tato nevole začíná plodit další negativa, která by měla demokraty znervózňovat. Demokratický starosta michiganského Hunt Remku a Merck a líp. Kvůli tomu všemu odmítl podpořit Harrisovou v prezidentských volbách. A nejen to. Naopak vyjádřil podporu Donaldu Trumpovi. Entrem k není velké město, ale to neznamená, že by Kalibův krok nebyl podstatný. Myšek jen hrál klíčovou roli v protestních primárkách. Mimo jiné proto, že tu sídlí početná arabská americká komunita. Michigan je zároveň státem, kde volby v uplynulých letech často rozhoduje velmi minimální rozdíl hlasů. V roce 2016 to bylo přibližně jen 11000 voličů. Neochota zdejších nespokojených demokratických voličů přijít k volbám může být v případě opět velmi pravděpodobně těsných voleb pro demokratickou kandidátku fatální. Obecně se jako největší nebezpečí považuje právě případná nižší voličská účast demokratů v podobných oblastech. Zdejší starosta Galík se ale natolik naštval, že vyloženě svým zdejším spoluobčanům dává symbolické povolení. Nejen nevolit Kamalou Harrisovou, ale vyloženě volit Trumpa. Odcházel jsem s tím, že by mi slíbil, že vyplní naše požadavky. Samozřejmě, že ne, uváděl Galík v arabsky psané postu na Facebooku poté, co navštívil Trumpův předvolební mítink v nedalekém flintu. Projevil ale pochopení pro naše postoje a ukázal, že nás respektuje, dodal starosta. To vše není až takové překvapení. Demokraté se mohou opírat o velmi pevnou podporu afroamerických voličů, ale u jiných menšin to nemají vždy nutně tak jisté. A například právě arabskou. Američtí voliči mohou mít mnohdy daleko konzervativnější tendence, když ztratí motivaci podporovat demokraty kvůli nespokojenosti s pro izraelskou politikou, může se skutečně podstatných zlomek z nich přehoupnout k Trumpovi. To i přesto, že od Trumpa se absolutně nedá čekat zahraniční politika vstřícnější k zájmům Palestinců. Město centrem k bude v listopadových volbách velmi zřetelným lakmusovým papírkem, jak moc se tato hrozba naplnila. Ve volbách roku 2020 tu Trump získal pouhých 13 % hlasů. Jestli to bude tentokrát výrazně víc, budou Kamala Harrisová a demokraté vědět, kde udělali chybu.

Ostatní také poslouchají

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu