Názory a argumenty

Julie Hrstková: Bublina na trhu s byty praskla

Názory a argumenty

Julie Hrstková: Bublina na trhu s byty praskla
Bydlení

Plus

Byty zasáhl výprodej, tvrdí realitní makléři a upozorňují na prudký pokles poptávky a úbytek zájemců. Není důvod předpokládat, že byty zlevní, oponují developeři, kteří s každým novým projektem navyšují ceny. Trh s nemovitostmi se mění. Co se vlastně doopravdy děje? Podle analýz, které vycházejí z údajů z realitních kanceláří, se průměrná cena starších bytů v řadě měst včetně Prahy snížila oproti cenám na jaře. I přes tento pokles se ale byty stále prodávaly dráž než loni.
Julie Hrstková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Byty zasáhl výprodej, tvrdí realitní makléři a upozorňují na prudký pokles poptávky a významný úbytek zájemců. Není důvod předpokládat, že byty zlevní, oponují developeři, kteří s každým novým projektem navyšují ceny. Trh s nemovitostmi se skutečně mění. Zatím se ale nedá říci, zda přijde několikaletý propad cen jako po finanční krizi roku 2009, nebo zda jde o pouhou přestávku před dalším rychlým zdražováním. Co se vlastně doopravdy děje? Podle analýz, které vycházejí z údajů z realitních kanceláří, se průměrná cena starších bytů v řadě měst včetně Prahy ve třetím čtvrtletí mírně, a to v řádu jednotek %, snížila oproti cenám na jaře. I přes tento pokles se ale byty stále prodávali dráž než loni. Důvodem jsou drahé, a tedy pro mnohé nedostupné hypotéky i prudký pokles zájemců z ciziny, kterým připadá válka na Ukrajině až příliš blízko. Oba dva faktory snížily poptávku skoro o polovinu. Část poptávajících, ti, kteří se nemusí brát úvěr, ale zůstala. Ti se rozdělili na dva tábory. Jedni investují do bytů v nových projektech, které často nechávají prázdné, nepronajaté, a drží je jako investiční aktivum, jehož cena roste. I proto si developeři zatím věří, co se týká stability cen. A to zejména v místech, kde se kvůli milionu administrativních překážek staví obtížně, jako jsou například centra měst. Druhá část finančně zajištěných zájemců vyhledává levné byty s tzv. nucených prodejů. Specializuje se na koupi nemovitostí od těch, kteří prodávají pod tlakem, ať už kvůli dluhům nebo kvůli změně životní situace, jako je rozvod či smrt partnera. Tyto byty budou nyní zlevňovat nejvíc právě proto, že si jejich majitelé nemohou dovolit dlouho čekat na kupce. A tyto byty budou také následně převažovat ve statistikách, které potvrzují pokles cen, ti, které do prodeje nemovitosti nic netlačí, byt pronajmout a počkají na lepší časy. Lze proto očekávat, že současný významný převis nabídky bude postupně klesat. Mnoho bytů prostě na trh nepůjde. Největší otázkou je, jak se bude situace vyvíjet. Dál. A tady už jsme v oblasti věštění z křišťálové koule. Jestli že válka potrvá a s ní i nedostatek surovin a prudký růst jejich cen. Potom dojde k ochlazení ekonomiky a rychlému růstu nezaměstnanosti. V tom případě by došlo k několikaletému poklesu či minimálně stagnace realitního trhu, na které by nic nezměnil ani pokles inflace, ke kterému snížení celkové poptávky vede. Pokud ale ekonomika poroste aspoň trochu a inflace bude i nadále podstatně vyšší než úrokové sazby, potom byt zůstane i nadále nejzajímavějším investičním statkem a není důvod, aby docházelo k plošnému pádu cen. Majitelé nemovitostí v okrajových částech a ve starých projektech nedosáhnou při prodeji na ceny, za které se stále ještě dalo prodávat před půl rokem. Současně ale také platí, že se zájemci o koupi bytu aspoň zatím nemohou vybírat mezi stovkou bytů, jejichž prodejci se předhánějí v tom, kdo zlevní. Víc trh s byty zkrátka vystřízlivěl a realita bez dopingu, přemíry peněz může být pro někoho krutá.

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu