Názory a argumenty

Karel Barták: Frakce v EP se nemohou dohodnout, jak vyhodnotit eurokomisaře. Tím ale škodí celé Unii

Názory a argumenty

Karel Barták: Frakce v EP se nemohou dohodnout, jak vyhodnotit eurokomisaře. Tím ale škodí celé Unii
Slovenský kandidát na eurokomisaře Maroš Šefčovič při takzvaném grilování před europoslanci

Plus

Takzvané grilování politiků nominovaných do příští Evropské komise sice skončilo, ale Evropský parlament ještě neřekl, s jakým výsledkem, tedy zda navržení komisaři prošli, nebo ne. Pohlaváři politických frakcí se tak zpronevěřují úkolu i poslání, které na sebe při schvalování evropské exekutivy vzali. 
Karel Barták

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Tzv. grilování politiků nominovaných do příští Evropské komise sice skončilo, ale Evropský parlament ještě neřekl, s jakým výsledkem. Tedy zda navržení komisaři prošli, nebo ne. Pohlaváři politických frakcí si tak zpronevěřují úkolů i poslání, které dnes sebe při schvalování evropské exekutivy vzali. Místo aby jasně řekli, který kandidát přesvědčil svými znalostmi, zkušenostmi a erudicí, případně kdo na vysokou funkci nestačí, rozehráli politickou doletu, která nemá nic společného s kvalitou potenciálních komisařů. Šest politiků, které předsedkyně Ursula von der Leyenová nominovala do křesel výkonných místopředsedů, absolvovalo ve výborech parlamentu slyšení v úterý od rána do pozdního večera. Byly to kajak Kalasová z Estonska, které Schreiberová ze Španělska. Rafaele si to z Itálie. Stefan jsi turné z Francie, Henna Birklenová z Finska a rok se na miniaturní vás Rumunska. Verdikty však nepadly. Za jednotlivými nominanty totiž stojí politické frakce, které se na jedné straně pokoušejí odstřelit hráče konkurentů a na druhé zachránit ty své. Už poslední slyšení zejména španělské socialistické éry Beerové a italského konzervativce fit a byly plné útoků a úskočných otázek, přičemž poslanci se nejednou hlasitě hádali i mezi sebou. V této vyhrocené na ledě se nechce nikomu ustoupit. Velká frakce lidovců hlídá všechny ostatní. Socialisté a Zelení zase vzdorují případným spojenectvím lidovců s konzervativci a nacionalisty. Jeden tak drží v šachu druhého a hraje se o osud celé komise, nikoli jednotlivců. Stále je sice pravděpodobnější je projde, ale mohlo by se stát, že ne. Tak by se muselo zřejmě začít od nuly. Zákulisní bitvu a v každém případě pokračuje v žabomyším soupeření institucí EU se část europoslanců. Nechci tak vzdát pomyslné kosti, o kterém se mohou poprat i jednou za pět let. Jakmile totiž komisi schválí, jejich moc vůči komisařům do značné míry vyprchá. Pokud by potvrdily na první dobrou všechny politiky, které vlády do týmu von der Leyenové navrhli, bylo by to od roku 2004 poprvé a to se mnohým nelíbí. Vypadaly by slabě. Vlastně bych o štempl obaly, co jim bylo předloženo. Další poslanci naopak volají po odpovědném přístupu. Naléhají, aby EU měla exekutivu co nejdříve, už kvůli geopolitické situaci. Válkám na Ukrajině a na Blízkém východě a Donaldu Trumpovi na Prahu Bílého domu. Kvůli politikaření jsme tak ocitli v situaci, kdy se nebavíme o tom, co který navržený komisař při slyšení slíbil, k čemu se zavázal, případně co umělci. Nevěděl ale o tom, zda z tohoto cvičení vyjdou posíleni lidovci, socialisté, patrioti, nebo snad zelení. Poslanci zvolení v přímých volbách předvádějí svým voličům zcela nepochopitelnou frašku? Její zápletka nezajímá mimo bruselskou bublinu nikoho. Stále je ještě pravděpodobné, že komise projde tak, jak i vlády členských zemí sestavili a von der Leyenová uspořádala. Ale tanečky kolem parlamentního požehnání nebudou jen tak zapomenuty. Za pět let by to chtělo jiný postup.

Ostatní také poslouchají

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu