Názory a argumenty

Týden očima Petra Schwarze: Svět naruby

Názory a argumenty

Týden očima Petra Schwarze: Svět naruby
Plakát s fotografií ze spisu Andreje Babiše jako agenta StB

Plus

„Když to není ve snáři, ať mi řeknou hvězdáři, zdali jen sním, nebo zdali bdím, když naruby svět vidím,“ zpívali už téměř před stoletím Voskovec s Werichem. Svět se od té doby vícekráte změnil, ale to bohužel neznamená, že by naruby teď nemohl být, jen zas trochu jinak.
Petr Schwarz

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Když to není ve snáři, ať mi řeknou hvězdáři, zdali jen s ním nebo zdali bdím, když naruby svět vidím, zpívali už téměř před stoletím Boskovic s Werichem. Svět se od té doby vícekrát změnila, ale to bohužel neznamená, že by naruby teď nemohl být jen zas trochu jinak. Tak třeba Francouzi po více než dvě století vyznávající své revoluční heslo volnost, rovnost, bratrství si podle čerstvého průzkumu v těsně nadpoloviční většině myslí, že právo a pořádek dokáže zajistit jen mocná síla, tedy zřejmě vláda silné ruky. A téměř čtvrtina jich už nepovažuje demokracii za nejlepší politický systém, který je v dosahu. Ve Spojených státech, tak hrdých na svou tradici demokratických institucí, panují oprávněné obavy, že ať v brzkém a nebývalé vyrovnaném souboji o Bílý dům vyhraje demokratická kandidátka Harrisová či její republikánský soupeř Trump, příznivci poražené strany vyvolají nepokoje. Mimochodem, Češi podle průzkumu agentury STEM Mark netrpí přílišnou náklonností ani k jednomu z těchto kandidátů, ale při vynechání těch, pro něž jsou nějaké americké volby daleko za horizontem zájmu, by jich pro Harrisovou hlasovalo dvakrát více než pro Trumpa, což zas není tolik divu vzhledem k tomu, že Trumpovo vítězství by na Evropu dopadlo dost těžce. Ale zajímavé je, kdo by Trumpa v Česku hlavně volil. Ve velké většině by mu dali hlas voliči komunistů, i když sám Trump výraz komunistka používá jako nadávku pro svou protikandidátku. I v této volbě jsou pak názorů voličů komunistů nejblíže voliči Okamurovy SPD.

  • A Trumpa by většinově volili i příznivci motoristů šéfa institutu Václava Klause Macinky. Voliči ano by své hlasy naprosto rovnoměrně rozdělily mezi oba kandidáty a ukazují tak, že hnutí je opravdu ke škol párty. Tady v českých podmínkách dokáže slíbit všechno všem a zaobalit to tak, že už nikdo z jeho voličů nezkoumá, zda ty sliby třeba nejsou navzájem nekompatibilní, což zaručuje, že po nějaké ideové preference nejsou důležité.

  • Voliči ostatních větších stran, tedy stran vládní koalice, Pirátů, soc. Dem. I přísahy, by dali většinou přednost Harrisové. Když jsme u Pirátů, ti se po odchodu z vlády pustili do ostré kritiky všeho, s čím Fialův kabinet přichází. Vybrali si také šest kandidátů na nového předsedu a vzápětí učinili doposud nepředstavitelný krok uzavřeli pro veřejnost své diskuse na internetovém stranickém fóru, ač právě naprostou transparentnost, pro voliče představu ale jako svou klíčovou známku. Pravda teď ještě řeší, jestli tento krok vlastně není proti jejich vlastním stranickým stanovám, ale doly se na to řešení půl roku, což je dostatečně dlouhá doba na to, aby se zapomnělo, že se vlastně něco takového řešilo. Slovenské ministerstvo vnitra oznámilo, že uzavřelo smír s Andrejem Babišem, kterého žaloval na ochranu osobnosti. V rámci tohoto smíru ministerstvu deklarovalo, že Babiš byl jako agent StB Bureš evidován neoprávněně a s StB vědomě nespolupracoval, což vysvětlilo vysokým rizikem, že by mohl osud prohrát a následně by Babiš mohl požadovat vysoké odškodné. A toto riziko, cituji by bylo v kontextu efektivního hospodaření s veřejnými financemi mne akceptovatelné. Tolik ministerstvo. Slovenský Ústav paměti národa ale stále trvá na tom, že Babišovu evidenci jako spolupracovníka StB spisy a dokumenty dokazují. A i podle šéfa českého ÚSTRu Kudrny by tyto důkazy u soudu stačili. Generálmajor Popov jako první ruský představitel přiznal, že v Rusku už cvičí severokorejští vojáci a v budoucnu se mohou zapojit někteří z nich do agrese proti Ukrajině a získat tak pro Severní Koreu důležité bojové zkušenosti, což je při stupňujících se výhrůžkách Kimova komunistického skanzenu vůči Jižní Koreji dost děsivá vyhlídka do blízké budoucnosti. To městskou radu v německém Altenbergu zachvátil i jiné obavy. Nařídila, že s okamžitou platností musí být ze všech veřejných budov odstraněny všechny kaktusy, protože by se o ně mohl někdo popíchat. Přiměli k tomu případ muže, který se v místní škole o kaktus opravdu píchl a pak vyžadoval ošetření lékařem. Žádné noční můry ani ve spánku, ani v bdělém stavu, přeje posluchačům ČRo Plus, sobě i celému světu Petr Schwarz.

Více z pořadu

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu