Názory a argumenty

Ivan Štern: Stíhačky, anebo hasební letadla?

Názory a argumenty

Ivan Štern: Stíhačky, anebo hasební letadla?
K hašení požáru byla povolána i letadla

Plus

Je přirozené, že letní vedra a sucha, za nimiž se jednoznačně skrývá oteplování klimatu, podtržené rozsáhlými lesními požáry, vyvolávají pochyby, zda Evropa svoji pozornost a energii nevynakládá na věci druhořadé důležitosti, zatímco se liknavě věnuje tomu, co bude rozhodovat o podobě její budoucnosti.
Ivan Štern

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Je přirozené, že letní vedra a sucha, za nimiž se jednoznačně skrývá oteplování klimatu, podtržené rozsáhlými lesními požáry, vyvolávají pochyby, zda Evropa svoji pozornost a energii nevykládá na věci druhořadé důležitosti, zatímco se liknavě věnuje tomu, co bude rozhodovat o podobě její budoucnosti.

  • Bývalý předseda španělské odbočky Greenpeace a poslanec španělského parlamentu Chua nulové jste Ural jde tu vyjádřil velice stručně potřebujeme daleko více nakupovat hasební letouny, abychom zvládli lesní požáry a ne bojové stíhačky. Zdrženlivost, jíž se vyznačuje politika sledující zavádění účinných opatření k dekarbonizaci evropského průmyslu, a již nadto do pozadí zatlačila. Válka na Ukrajině, podle něho napáchá ještě více škod, než se jich dosud. Opustila. Evropa se má rozhodnout, na co zaměřit pozornost. Zda na opatření související s oteplováním klimatu, anebo zda své úsilí vrhne ve prospěch válčící Ukrajiny se záměrem i pomoci vyhrát válku s Ruskem. Riskujíc tak, jak o tom svědčí lesní požáry na jihu Evropy, že propásne poslední možnost účinně mírnit osudové klimatické změny. Obávám se, že citované výroky vyjadřují naprosté nepochopení situace, v níž se Evropa ocitá bezprostředně ohrožena na jedné straně klimatickou krizí, na straně druhé stejně bezprostředně ohrožovaná válkou na Ukrajině a s ní spojenou krizi. Energetickou válka již vyvolalo Rusko. Byť jde o úkaz sebe odpudivější, cosi pozitivního Evropy přináší dosavadní energetická závislost Evropy, respektive jejich hospodářsky významných částí, jako je Německo, Kremlem nestydatě zneužívána k politickému vydírání, přesvědčila i ty nejskalnější optimisty, dosud bláhově se domnívající s Ruskem se dá jednat a sloužit na dobré slovo, že stávající energetická závislost na něm je doslova smrtící. Alternativu představuje trvalé odpoutání se Evropy od Ruska. Samozřejmě za podmínky, že neudělá tu chybu a dosavadní závislost na ruských fosilních zdrojích nenahradí stejně obtížně odvolatelný závislostí na fosilních zdrojích z jiného pramene. Díky válce na Ukrajině a díky ruskému vydírání dostala Evropa na účinnou lekci a současně jedinečnou šanci, jak zrychlit všechna plánovaná opatření zmírňující oteplování klimatu cestou obnovitelné energetiky. Musí si být jen vědoma toho, že cena této dvojnásob vynucené proměny bude vysoká a že každého jednotlivého Evropana bude citelně bolet nákup bojových stíhaček, jednoduše nevylučuje nákup hasebních letadel, jak se naopak domnívá španělský poslanec. Má-li Evropa vůči všem zmíněným hrozbám obstát, potřebuje stejnou měrou. O b

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu