Názory a argumenty

Martin Fendrych: Žijeme v době změny. Zaniknou statisíce pracovních míst, ale učitelů bude pořád málo

Názory a argumenty

Martin Fendrych: Žijeme v době změny. Zaniknou statisíce pracovních míst, ale učitelů bude pořád málo
Přípravný týden ve škole pro žáky se speciálními vzdělávacími potřebami v Dačicích

Plus

Kdo je chytrý, připraví se na budoucnost, na změny, které nás neminou. Hospodářské noviny popsaly, jak se v příštích deseti letech změní trh práce: zanikne 355 tisíc pracovních pozic. Svá tvrzení opřely o studii, kterou ve spolupráci s Aspen Institute CE, zpracovala mezinárodní poradenská společnost Boston Consulting Group. Je velmi zajímavá.
Martin Fendrych

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Kdo je chytrý, připraví se na budoucnost, na změny, které nás neminou. Hospodářské noviny popsaly, jak se v příštích 10 letech změní trh práce. Zanikne 355000 pracovních pozic. Svoje tvrzení opřeli o studii, kterou ve spolupráci s Aspen instituce EU zpracovala mezinárodní poradenská společnost Boston Konzal. Tím grup je velmi zajímavá. Asi milion lidí dnes u nás pracuje na místech, která se budou muset podřídit vývoji v ekonomice. Více než třetina jich za 10 let zmizí. I lidé budou muset jít jinam a pracovníky v dalších oborech čeká zásadní rekvalifikace. Nejvíc bude asi lidi zajímat, která místa zmizí a kterých se naopak nedostává. Automatizovat se bude nemalá část úředních procesů. Podle studie bude přibývat asi 22000 specialistů v oblasti práva. Právní školy dnes přitom zvyšují počet absolventů. O místa ale přijdou i lidé v umělecké branži, výrobní dělníci, montéři a prodavači. Kde bude naopak nedostatek lidí? Kam by měl člověk směřovat své dospívající děti nebo svou rekvalifikaci do školství. Učitelů je málo, dneska a bude jich málo dál. Chybět má skoro 19000 kantorů na prvním stupni základních škol a v předškolní výchově a zhruba 16000 učitelů na středních školách a na druhém stupni základních škol. Chybět budou všeobecné zdravotní sestry a porodní asistentky, profese nezbytné pro fungování ekonomiky a základních služeb. Klíčová bude samozřejmě rekvalifikace. Tady jen dodám, že při rekvalifikaci budou zase potřeba pedagogové, lidé, kteří vás naučí nové dovednosti. Nejde jen o školy, jde i o rekvalifikační kurzy. Boston Mag Consulting rub upozornil i na důležitý moment celé té obří pracovní proměny. Důležitá bude snaha, aby uprchlíci z Ukrajiny mohli dělat a dělali práci, na kterou mají vzdělání. Autoři studie připomínají, že se bude muset zjednodušit uznávání zahraničních diplomů a že musíme Ukrajincům nabídnout víc jazykových kurzů. Zná to kdekdo z nás. Ukrajinka, profesí zdravotní sestra pracuje jako uklízečka, stará se o dítě nebo děti a nestíhá vydělávat a ještě usilovat o potvrzení své kvalifikace. Blízkou budoucnost samozřejmě ovlivní i umělá inteligence AI. Analytici post Mag Consulting. Rub v této souvislosti uvádějí, že cituji klíčovou roli zde bude hrát příprava pracovníků na využití generativní umělé inteligence, aby byli schopni se adaptovat na měnící se požadavky trhu práce, podpora školení zaměřených na práci s daty, digitálními nástroji a technologiemi bude klíčová pro udržení konkurenceschopnosti české ekonomiky. Umělá inteligence významně dopadne na 600000 pracovních míst a dalších 1,7 desetin milionu zaměstnanců se musí připravit na to, že umělá inteligence bude mít na jejich profesi mírný až střední dopad. Dohromady se jedná zhruba o 44 % pracovních pozic v české ekonomice. Žijeme v době přechodu tranzice, zásadně se mění klima, zásadně se mění mezinárodní bezpečnost a změny čekají i naše pracovní místa. K tomu dodám, že bude potřeba mnohem víc psychiatrů, psychologů a farářů.

Více z pořadu

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu