Názory a argumenty
Poslechněte si všechny úterní komentáře s Petrem Schwarzem
Názory a argumenty
Plus
Zatím nejvážnější předvolební vzkaz: Stanjura říká hnutí ANO „ne“. Zas jednou odbrzděná Sněmovna. Žijeme v době změny. Zaniknou statisíce pracovních míst, ale učitelů bude pořád málo. Elon Musk a Itálie: Mezi podporou a vměšováním. Polské prezidentské volby už znají své hlavní kandidáty.
Petr Schwarz
Přepis epizody
-
Příměří mezi Izraelem a hnutím Hizballáh. Jak se změní pracovní trh či hlavní kandidáti polských prezidentských voleb? Nejenom? Tato témata rozeberou následující půlhodince Názorů a argumentů naši komentátoři. Příjemný a ničím nerušený poslech přeje Petr Schwarz Názory a argumenty.
-
Nadějná zpráva přišla z Blízkého východu. Pravděpodobně se podařilo dojednat příměří mezi Izraelem a libanonským šíitským hnutím Hizballáh. Izraelská vláda ho má schvalovat dnes večer. A o tom teď budu hovořit s komentátorem ČRo Janem Fingerlandem. Dobrý den. Honzo. Jak velká je tato naděje?
-
Dobrý den. Naděje určitě relativně velká, protože obě ty bojující strany dávají najevo, že o to mají zájem a myslím si, že i objektivně to tak vypadá, že mají zájem na tom dále nebojovat. Izraelci pravděpodobně dospěli k závěru, že nemají šanci Hizballáh vojensky zničit, že by vlastně dále tam utráceli lidské životy svoje i libanonské a nějakým způsobem by spotřebovávali trpělivost některých spojenců. Zároveň se ukázalo, že sami Libanonci nejsou připraveni Hizballáh odzbrojit. Pro Netanjahua to také může politicky znamenat, že si nějakým způsobem uvolní ruce pro Gazu, to znamená pro další boje v Gaze, ale zároveň vysílá signál, že s ním nějaká dohoda možná je, takže třeba ta situace nabere nějakou novou dynamiku. Z hlediska Hizballáhu je to tak, že sice hodně utrpěl, přišel podle odhadu o dva a půl 1000 nebo 3000 lidí. Přišel o spoustu z těch raket. Odhaduje se to na 80 %, ale vlastně trvá dál. Může se považovat do určité míry za vítěze, protože ta dohoda mu dává šanci, aby se zase brzy obnovil a vlastně vrátil se k té své původní pozici jak uvnitř Libanonu, tak vůči Izraeli. Problém té dohody právě je v tom, že bude obtížně vynutitelná. Izraelci si chtějí na dát jako svobodu, když tak znovu zareagovat. A také je tady problém toho dlouhodobého fungování, protože po tom roce 2006, kdy se vedla poslední válka, se ukázalo, že Hizballáh v uvozovkách prohrál, ale ve skutečnosti vyhrál, protože se mohl dozbrojit, dokonce několikanásobně zesílit jednotky. UNIFIL se o to nepostaral i tak, že bude záležet na tom, jak si kdo bude definovat vítězství dnes, ale taky třeba za pět let. Honzo, děkujeme. Na shledanou.
Více z pořadu
Ostatní také poslouchají
-
Michal Lázňovský: Případ Martina Guerra
Hra na neděli
-
Drak spí
Podvečerní čtení
-
Sudetenland
Počteníčko
-
Trumpovi ministři: Čím pověří Muska?
Vinohradská 12
-
Martin Dorazín, zpravodaj Českého rozhlasu na Ukrajině
Interview Plus
-
Žádné červené tlačítko neexistuje. Putin využívá hrůzy z jaderných zbraní, míní Dana Drábová
Host Lucie Výborné
-
Szántó: Izrael zlikvidoval vedení Hizballáhu, proto příměří
Osobnost Plus
-
Edgar Wallace: Zelená mamba. Londýnskému inspektorovi Johnu G. Reederovi usiluje někdo o život
Povídka na sobotu
-
Raymond Chandler: Sbohem buď, lásko má
Četba na pokračování
-
Mira Magenová: Vůně šišek
Povídka