Názory a argumenty

Týden očima Petra Schwarze: Účty, ruské kolo a let do neznáma

Názory a argumenty

Týden očima Petra Schwarze: Účty, ruské kolo a let do neznáma
Andrej Babiš a Andrej Babiš mladší u soudu

Plus

Vláda oznámila, na jaké výši zastropuje ceny elektřiny a plynu pro maloodběratele, a schytala kritiku zprava zleva. Úskalím cenového stropu je skutečnost, že těm, kdo spotřebují více energií, stát přispěje větší částkou, navíc toto opatření energetickou krizi pro spotřebitele zmírní, ale také prodlouží. Opozice požadovala strop nižší, vláda oponuje, že více než plánovaných 130 miliard na to dát nemůže.
Petr Schwarz

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Vláda oznámila, na jaké výši zastropuje ceny elektřiny a plynu pro maloodběratele a schytala kritiku zprava zleva. Úskalím cenového stropu je skutečnost, že těm, kdo spotřebují více energie, stát přispěje větší částkou navíc. Jsou to opatření energetickou krizi pro spotřebitele zmírní, ale také prodlouží. Opozice požadovala strop nižší. Vláda oponuje, že více než plánovaných 130 miliard na to dát nemůže. Ostatně Národní rozpočtová rada varovala, že rozdíl mezi příjmy a výdaji státu se stále zvětšuje a v řádu let hrozí, že pokud se nepřijmou i nepopulární kroky, stát na své výdaje nebude mít kde brát peníze. Prezident Zeman se i své poslední měsíce na Hradě vyřizuje účty. Odmítl jmenovat soudcem státního zástupce Bodláka, který zase odmítl Zemanovu podezření, že byla při hospitalizaci spáchána sabotáž. Začal ostře sledovaný proces v kauze farmy Čapí hnízdo. Expremiér Babiš zopakoval, že je to prý politický proces. Jeho manželka Monika odmítla vypovídat. Jeho syn Andrej mladší uvedl, že podpisy na převodech akcií farmy nejsou jeho a spoluobžalovaná Jana Nagyová vzala případnou vinu pouze na sebe a omluvila se Babišově rodině. Nagyová kandiduje do Senátu a podle serveru seznam zprávy stráví expremiér Babiš čtyři dny předvolebního týdne podporou její kampaně. Ukrajinská armáda přinutila u Charkova ruské okupanty k rychlému ústupu a osvobodila 1000 km čtverečních obsazeného území, včetně strategických měst kupy a Izjum. V Izjumu Ukrajinci objevili masový hrob se stovkami mrtvých těl. Většina z nich mají být civilistů a mnohá nesou známky mučení. Ruská média tou dobou jako zprávu dne hlásila, že prezident Putin v Moskvě otevřelo největší ruské kolo v Evropě. To ale mělo hned první den poruchy a druhý den už ho neuvedli do provozu vůbec. Prý proto, že svést se na něm chtělo moc lidí.

  • Tak aby zájem zředili, což je tedy metoda dosti nevídaná. Premiér Mišustin oznámil, že Rusko zaveden nový svátek den pracovníků Rospotrebnadzoru, což je federální státní hygienický a epidemiologický dozor. Slavit se má 15. září, ale to už právě bylo tak, že se bude slavit až za rok. Ale koneckonců podle Mišustina pracovníci onoho úřadu považují 15. září za svůj svátek už desítky let, takže jeden rok nehraje velkou roli. Polský Sejm přijal poměrem hlasů 418 ku čtyřem rezoluci, podle které má Varšava požadovat po Německu odškodné za útrapy způsobené druhou světovou válkou ve výši více než 32 bilionů korun. Podle poválečné postupimské dohody mělo reparace Polsku vyplatit ze svého podílu Sovětský svaz, který si také připojil východní území tehdejšího Polska. Jako náhradu Varšava dostala rozsáhlá německá území vylidněná odsunem německého obyvatelstva. Podle pákistánské ministryně pro životní prostředí románové by chudé země vystavené důsledkům globálního oteplování měli dostat odškodnění od bohatých států za to, že jejich průmysl klimatickou změnu způsobil. Pákistán, jehož třetinu území nyní zaplavily katastrofální povodně, označila románová za epicentrum krize oteplováním způsobené. Poslance Evropského parlamentu se výraznou většinou hlasů usnesli, že Maďarsko pod vládou premiéra Orbána už nelze považovat za plnohodnotnou demokracii a pro tamní režim navrhli označení hybridní režim volební autokracie. U pobřeží Nového Zélandu zahynulo pět lidí po srážce jejich člunů s vorvaněm. 1400 km na kole urazil muž z belgického Lutychu do jihofrancouzského, aby v tamní pekárny ochutnal krov a Sands levandulovou příchutí, o kterém se dozvěděl z televize. Po dosažení cíle oznámilo, že ony koróny jsou dobré, ale daly by se ještě vylepšit. Čtyřicetiletý muž z Číny letěl balónem 300 km. Při neplánované cestě do neznáma z upoutaného balónu sbíral piniové oříšky z korun stromů. Poutací lano se ale uvolnilo, balon vzlétl do výšky a vítr ho odvál do dálav. Teprve po dvou dnech strávených v úzkém koši balónu ve stoje se nedobrovolnému cestovateli podařilo bezpečně přistát. Ať s námi si síly, které neumíme ovlivnit, jen tak zbůhdarma nepohrávají. A ať také vždy dokážeme najít místo bezpečného přistání, přeje posluchačům ČRo Plus, sobě i celému světu Petr Schwarz.

Více z pořadu

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu